16.09.2019 / Wiadomości

Na WCBL także o nowych technologiach

Prawo, nowe technologie i odpowiedzialność prawnika – drugi dzień konferencji WCBL w Warszawie

W piątek, 13 września br., liderzy największych izb prawniczych z całego świata spotkali się w Warszawskim hotelu Bellotto, żeby rozmawiać o przyszłości zawodu prawnika oraz o postępowaniu dyscyplinarnym w obrębie samorządów radcowskich i adwokackich. Tym samym zakończyliśmy drugą część (relacja z pierwszego dnia) prestiżowej konferencji liderów światowych izb prawniczych, której gospodarzami w tym roku były Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.

Izbę Adwokacką w Warszawie reprezentowała mec. Marita Dybowska-Dubois, która moderowała panel w którym wziął udział profesor Wyrzykowski. Adw. Wojciech Bagiński, przewodniczący Komisji ds. Współpracy z zagranicą ORA w Warszawie, był panelistą trzeciego panelu odnośnie nowych technologii. Jego prezentacja o użyciu nowych technologii w praktyce adwokackiej spotkała się z ogromnym entuzjazmem uczestników oraz wywołała ożywione dyskusje.

Po krótkim powitaniu goście mieli okazję obejrzeć film promujący działalność stołecznego samorządu radców prawnych, który następnie rozwinął w trakcie prezentacji Izby r.pr. Mariusz Maciejewski. Członek Izby warszawskiej przybliżył gościom działalność izby w skali lokalnej i globalnej. Podkreślił zaangażowanie samorządu nie tylko w działalność zawodowo-naukową, ale także podkreślił jak istotna jest rola integracyjna członków Izby.

Następnie uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się ze specyfiką działania poszczególnych samorządów zrzeszonych w ramach WCBL – Nowego Jorku, Paryża, Szanghaju, Sofii i Tokio.

Pierwsza część piątkowej dyskusji dotyczyła zagadnienia Legal Tech – wykorzystania nowych technologii w funkcjonowaniu kancelarii prawniczych oraz samorządów adwokackich i radcowskich. Debata miała bardzo szeroki zakres tematyczny – od roli social mediów w roli prawnika, poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji przy prowadzeniu aż po próby przewidzenia zmian w pracy prawników w przeciągu najbliższych lat ze wskazaniem szans i zagrożeń jakie niesie ze sobą rewolucja technologiczna.

Drugi panel związany był z postępowaniem dyscyplinarnym w obrębie Izb radcowskich i adwokackich. Uczestnicy konferencji w trakcie bardzo merytorycznej i owocnej dyskusji, rozprawiali o różnicach w sferze odpowiedzialności członków samorządów prawniczych. Paneliści byli zgodni, że to sfera kompetencji, nad którą trzeba stale pracować, dostosowując ją do zmieniającego się otoczenia (także w kontekście rewolucji technologicznej).

Merytoryka dzisiejszych dyskusji oraz zaangażowanie naszych gości pokazują, że idea konferencji World City Bar Leaders to inicjatywa, której formuła jeszcze długo się nie wyczerpie – mówi Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, Włodzimierz Chróścik Jestem dumny, że nasza Izba miała okazję współorganizować tę konferencję razem z warszawskimi adwokatami – dodał.