Wieczór autorski mec. Lejba Fogelmana – autora książki „Warto Żyć”

W dniu 4 grudnia 2018 r. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie odbył się wieczór autorski mec. Lejba Fogelmana – autora książki „Warto Żyć”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Komisję Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu we współpracy z Sekcją Prawa Bankowego.

Lejb Fogelaman jest wziętym amerykańskim prawnikiem praktykującym w Polsce oraz senior partnerem w kancelarii Greenberg Traurig. Zajmuje się prywatyzacją, fuzjami i przejęciami przedsiębiorstw, w tym największych banków w Polsce. Jest niezwykle lubiany także w środowiskach artystycznych i znany z opowiadania fantastycznych anegdot. Swego czasu miesięcznik „Twój Styl” uznał go za jednego z dziesięciu najlepiej ubranych Polaków. Można go spotkać spacerującego po Warszawie w eleganckim kapeluszu.

 „Warto Żyć” to wywiad rzeka, który z niezwykle intrygującym człowiekiem przeprowadził redaktor i pisarz Michał Komar, współautor książki. Książka jest kolorową opowieścią o życiu Lejba Foglemana, tak kolorowego jak rajski ptak na okładce. Urodził się w Legnicy w żydowskiej rodzinie. Rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, jednak po wydarzeniach marcowych w 1968 r. wyjechał do USA.  Tam doktoryzował się z filozofii i skoczył prawo na Uniwersytecie Harvarda, został wziętym prawnikiem i w latach 90. wrócił do Warszawy. A po drodze zdarzyło się wiele..  W czasie studiów na amerykańskich uczelniach poznał same osobistości, poczynając od Jimiego Hendrixa kończąc na prezydentach USA.

W 2013 roku został laureatem nagrody Outstanding Contribution to the Legal Profession za wybitny wkład w rozwój branży prawniczej w ramach renomowanego rankingu The Chambers Europe Award for Excellence, która w branży nazywana jest prawniczym Oscarem.

Spotkanie z autorem rozpoczął adw. Andrzej Orliński, Wicedziekan ORA Warszawa oraz adw. Beata Paxford, Przewodnicząca Sekcji Prawa Bankowego. Niezwykle intersującą rozmowę o prawie, historii i filozofii poprowadził dalej Michał Komar, który jest od lat i zaprzyjaźniony z naszą Izbą. Był autorem podobnego wywiadu z mec. Maciejem Dubois. Panowie rozmawiali o pojęciu sprawiedliwości oraz o niezwykle istotnej roli jaką pełni dialog. Lejb Fogelman podkreślił, że najważniejszym pojęciem jest obywatel, bez względu na różnice dotyczące płci, rasy czy poglądów politycznych. Istotne jest żeby społeczeństwo pomimo tych różnic tworzyło wspólne wartości określając co jest dobre a co złe. System prawny powinien być przede wszystkim funkcjonalny, ponieważ sprawiedliwość to nie tylko zbiór zapisów kodeksowych.

Lejb Fogelman nawiązując do opisanych anegdot zastrzega: „To moja historia. Nie opowiem o tym, co naprawdę zapamiętałem, lecz o tym jak chcę to pamiętać”. W Ameryce uwierzył, że może być tym kim tylko sobie wymarzył. Podkreśla, że niekoniecznie trzeba być najlepszym, że przede wszystkim warto być spełnionym.

Pan Mecenas podczas całej rozmowy z wielką radością odpowiadał na liczne pytania zadawane przez publiczność dotyczące jego wielu przygód, fantastycznych znajomości i spotka w ciekawych miejscach, a także praktycznych poglądów na szkolenie prawników w Polsce. Podczas 30-letniej praktyki w Polsce, wychował już kilka pokoleń młodych prawników.

Wśród ponad 100 gości, którzy ten wieczór spędzili w Sali H. Krajowskiego, byli zarówno nasi adwokaci seniorzy, jaki i wielu młodych adwokatów i aplikantów naszej Izby.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania mec. Lejb Fogelman spędził czas z czytelnikami rozdając liczne autografy. Kolejka po dedykacje od autora nie miała końca, a rozmowy o trwały do późnego wieczora.

Okręgowa Rada Adwokacka składa podziękowania partnerowi wydarzenia wydawnictwu Czerwone i Czarne za pomoc w przygotowaniu spotkania oraz księgarni BookBook za zorganizowanie sprzedaży książki. Za wielkie zaangażowanie dziękujemy adw. dr Beacie Paxford, adw. dr Kamilowi Szmidowi, adw. Zbigniewowi Banaszyczykowi, adw. Marcie Wyszyńskiej, apl. adw. Kaludii Łyś, apl. adw. Piotrowi Wojciechowskiemu oraz adw. Joannie Tkaczyk bez których to spotkanie nie miałoby miejsca.

Największe podziękowania należą się jednak autorowi – Panu Mecenasowi Lejbowi Fogelmaowi – któremu życzymy wspaniałych pomysłów na kolejne przygody literackie, mając nadzieję, że ponownie odwiedzi naszą Izbę.

Galeria ze zdjęciami:

https://www.facebook.com/pg/KomisjaIntegracjiKulturyiSportuORAWarszawa/photos/?tab=album&album_id=1760311760747345

Adw. Monika Rajska, Przewodnicząca Komisji Integracji Środowiskowej

Adw. Joanna Tkaczyk, Wiceprzewodnicząca Komisji