27.03.2019 / Wiadomości

Wniosek w sprawie nadania jednej z warszawskich ulic imienia adw. Anieli Steinsbergowej

Podczas konferencji w dniu 26 marca br. w siedzibie ORA w Warszawie, w której udział brali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak zostało zapowiedziane złożenie wniosku w sprawie nadania jednej z warszawskich ulic imienia adw. Anieli Steinsbergowej.

Ta wybitna adwokatka zapisała się na kartach historii jako jedna z pierwszych kobiet na Palestrze, obrończyni w procesach politycznych, współzałożycielka Komitetu Obrony Robotników.

Zachęcamy również przy okazji w jubileuszowym roku 100-lecia naszej izby do bacznej obserwacji wystawy zainstalowanej na korytarzach Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Prezentowane są tam sylwetki wybitnych postaci warszawskiej Adwokatury. W każdym tygodniu będą pojawiać się nowe biogramy, byśmy mogli oddać hołd ponad 40 wyjątkowym członkom Izby.

Aniela Zofia Steinsbergowa (1896-1988) 

Była członkiem PPS. Podejmowała się obrony komunistów i robotników. W czasie II wojny światowej zaangażowana była w pomoc uciekającym z getta Żydom. Po wojnie pracowała w Biurze Prawnym Prezydium Rady Ministrów. Wystąpiła z PZPR w 1955 r. W pracy adwokackiej zaangażowana była w obronę żołnierzy AK i działaczy opozycyjnych. W kwietniu 1968 ministerstwo sprawiedliwości wszczęło przeciw niej postępowanie, blokując jej możliwość wykonywania zawodu i ostatecznie w 1970 r. zmuszając ją do przejścia na emeryturę. Była jedną z inicjatorek Listu 59, przeciwko projektowi zmian w Konstytucji PRL. 

Była członkiem – założycielem komitetu Obrony Robotników. W 1980 sygnowała wraz z adw. Ludwikiem Cohnem, Edwardem Lipińskim i Zbigniewem Romaszewskim „Raport Madrycki o przestrzeganiu praw człowieka i obywatela w Polsce”. W grudniu 1980 r. była jedna z inicjatorek Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Angażowała się w przygotowania do obrony członków KOR, a w 1984 r. pod protekcją Episkopatu Polski uczestniczyła w rozmowach na temat warunków uwolnienia więźniów politycznych.