27.09.2018 / Wiadomości

Szkolenie nt. przestępstw z nienawiści wobec osób LGBT

Lambda Warszawa we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich pragnie zaprosić Państwa do udziału w dwudniowym szkoleniu nt. przemocy wobec osób LGBT. Szkolenie odbędzie się w dniach 9-10 października w Warszawie. Do uczestnictwa w szkoleniu zapraszamy osoby zajmujące się udzielaniem wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwami i doświadczającym przemocy domowej – w szczególności personel ośrodków pomocy społecznej, ośrodków interwencji kryzysowej, organizacji wspierających pokrzywdzonych przestępstwami i walczących z dyskryminacją, a także prawników i prawniczki. 

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE

Stowarzyszenie Lambda Warszawa jest najbardziej doświadczoną organizacją zajmującą się wsparciem psychologicznym i prawnym osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych) w Polsce. Co roku świadczymy ponad 1000 godzin konsultacji psychologicznych, a
około 700 osób korzysta z Telefonu Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich.

Do Stowarzyszenia regularnie zgłaszają się osoby LGBT, które doświadczyły przemocy. Większość z nich o sprawie mówi tylko nam – jesteśmy dla nich jedynym bezpiecznym miejscem, w którym swobodnie mogą opowiedzieć o tym, co je spotkało. W skali kraju, przemoc wobec osób LGBT jest powszechna. Z najnowszego raportu „Sytuacja społeczna osób LGBTA 2015-2016” wynika, że siedem na 10 osób ankietowanych doświadczyło
przemocy w ciągu dwóch lat poprzedzających badanie. Przemoc występuje w każdym województwie, również w małych miejscowościach. Jedynie 4% pokrzywdzonych zgłasza jednak sprawę na policję, bojąc się negatywnych reakcji lub myśląc, że zgłoszenie nic nie da. Większość cierpi w milczeniu.

Jesteśmy przekonani, że możemy to zmienić. Instytucje i organizacje zajmujące się walką z przemocą i wspierające pokrzywdzonych przestępstwami mogą grać ważną rolę w rozwiązywaniu problemu przemocy wobec osób LGBT. By tak jednak było, pokrzywdzeni muszą wiedzieć, że dane
miejsce jest dla nich bezpieczne, a pracujące w nim osoby rozumieją specyfikę przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową. Bez tego, trudno o skuteczną pomoc i zaufanie klientów i klientek.

Jesteśmy przekonani, że możemy to zmienić. Instytucje i organizacje zajmujące się walką z przemocą i wspierające pokrzywdzonych przestępstwami mogą grać ważną rolę w rozwiązywaniu problemu przemocy wobec osób LGBT. By tak jednak było, pokrzywdzeni muszą wiedzieć, że dane miejsce jest dla nich bezpieczne, a pracujące w nim osoby rozumieją specyfikę przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową. Bez tego, trudno o skuteczną pomoc i zaufanie klientów i klientek.

Szkolenie odbędzie się w dniach 9-10 października w Warszawie. Dokładną lokalizację podamy osobom zakwalifikowanym na szkolenie do 5 października.

Chęć udziału w szkoleniu zgłosić można poprzez wypełnienie formularza poniżej:

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE

By zapewnić różnorodność doświadczeń i perspektyw wśród osób uczestniczących, spośród wszystkich zgłoszeń wybierzemy grupę maksymalnie 20 osób zatrudnionych w różnych instytucjach.

Potwierdzenie przyjęcia na szkolenie wyślemy indywidualnie do dnia 05.10.2018 r.

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA

Udział w szkoleniu jest bezpłatny dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej. Lambda Warszawa zbiera obecnie środki na realizację dalszych szkoleń w kolejnych miastach. Zbiórkę wesprzeć można http://lambdawarszawa.org/lambdawarszawa/rozowe-spodenki/.

Szkolenie zostało objęte patronatem Niebieskiej Linii Instytutu Psychologii Zdrowia, Krajowej Izby Radców Prawnych, Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i fundacji Otwarta Przestrzeń. Patronat medialny objął portal Queer.pl.