09.10.2019 / Wiadomości

Obchody 188-lecia Adwokatury w stolicy Rumunii, Bukareszcie

21 września 2019 r. przedstawiciel Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Wojciech Wiktor Baginski, przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Zagranicą, uczestniczył w uroczystościach 188-lecia adwokatury w stolicy Rumunii, Bukareszcie.

Nasza obecność podczas uroczystych obchodów bardzo ucieszyła organizatorów, którzy liczą na szerszą współpracę pomiędzy radami adwokackimi z Europy Środkowo-Wschodniej. W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele rad adwokackich m.in. z Frankfurtu, Belgradu i Wiednia.
 
Okręgowa Rada w Bukareszcie, jest największą w Rumunii, należy do niej około 9 000 aktywnych adwokatów, co stanowi prawie połowę całkowitej liczby adwokatów w kraju. Została założona 30 września 1831 r. Po przyjęciu pierwszej w Rumunii ustawy regulującej „zespoły adwokackie” (grudzień 1864 r.), Rada w Bukareszcie stała się wiodącym ośrodkiem życia prawniczego w Rumunii.
 
W ramach obchodów 188-lecia adwokatury rumuńskiej zorganizowano konferencję na temat wpływu technologii na profesję prawniczą (The impact of new technologies on the legal profession), na której to dyskutowano głównie na temat nowych pojawiających się zagrożeń dla ochrony praw klientów (np. kwestia tzw. „deepfake”).
hdrpl