ORA w Warszawie i UW uczcili 45-lecie powstania KOR-u

21 września br. w sali audytoryjnej (dawny BUW) w kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja z okazji 45-lecia Komitetu Obrony Robotników pt. Doświadczenie i Zobowiązanie. 45-lecie powstania KOR. Organizatorami konferencji byli Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.

Konferencję otwarli krótkimi wstąpieniami prof. Mirosław Wyrzykowski z Katedry im. Tadeusza Mazowieckiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak.

W swoim powitalnym słowie prof. M. Wyrzykowski podkreślił, iż inicjatorami organizacji tej konferencji byli m. in.: Danuta Stołecka, Ludwika Wujec, Danuta Przywara i Rafał Zakrzewski.

Spotkaniem tym z udziałem Państwa chcemy oddać szacunek i najwyższe uznanie twórcom Komitetu Obrony Robotników, ich zaangażowaniu, ogromnej pracy, która była związana z ryzykiem osobistym, rodzinnym i zawodowym. To jest forma podziękowania także za skutki tego zaangażowania, które wykraczało poza ówczesne działania skierowane na pomoc każdemu i wszystkim będącym w potrzebie. To był swoisty akt przymierza ludzi ciężkiej pracy fizycznej i białych kołnierzyków. Ten akt przymierza dał swoje owoce cztery lata później w sierpniu 1980 roku . – powiedział w swoim powitalnym przemówieniu prof. M. Wyrzykowski.

Dziekan ORA w Warszawie, otwierając konferencję, podkreślił ogromną dumę i satysfakcję z faktu, iż ORA w Warszawie jest współorganizatorem konferencji. Wskazał także na aktualność wartości, o które walczono wówczas i o które walczy się dzisiaj. – Jestem bardzo dumny i szczęśliwy z tego, iż Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie już drugi raz jest współorganizatorem obchodów rocznicowych Komitetu Obrony Robotników. Dumny jestem także  z tego, że nasze środowisko nie tylko pamięta o twórcach KOR-u, o wartościach, o które walczyli, ale dymny jestem także dlatego, że pamiętamy o tych adwokatach, którzy wspierali Komitet Obrony Robotników i którzy bronili robotników oraz samych członków Komitetu. Dumny jestem z tego, że tych adwokatów i osoby, które dzisiaj byśmy nazywali aktywistami społecznymi, łączy wspólnota wartości. Wartości, które były aktualne w 76 roku, 82 roku, kiedy adw. Ewa Milewska-Celińska zgłosiła się jako pierwsza, aby bronić Jana Lityńskiego, i są aktualne dzisiaj. – powiedział Dziekan ORA w Warszawie.

W konferencji w roli panelistów udział wzięli: Ewa Milewska-Celińska – adwokatka, obrończyni robotników, Seweryn Blumsztajn – współzałożyciel KOR, redaktor „Gazety Wyborczej”, dr Jarosław Kuisz – historyk prawa, publicysta „Kultura Liberalna”, dr Anna Materska-Sosnowska -politolożka, UW, członkini Zarządu Fundacji Batorego, prof. Michał Bilewicz – psycholog społeczny UW, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami, dr Sławomir Sierakowski – socjolog, publicysta, założyciel i redaktor „Krytyki Politycznej”, dr Hanna Machińska – zastępczyni RPO, Maria Ejchart-Dubois – prawniczka, Komitet Obrony Sprawiedliwości, Wolne Sądy, dr Maciej Czajka – sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, Stowarzyszenie Sędziów THEMIS.

Link do relacji filmowej z tego wydarzenia znajduje się na kanale YouTube ORA Warszawa: https://youtu.be/Oedsz6DEWt0