Aplikantko, Aplikancie – Bezpłatny wykład online o obronie w sprawach SLAPP

Szanowne Aplikantki i Aplikanci!

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie oraz Fundacja Ośrodek Kontroli Obywatelskiej OKO, działająca w ramach międzynarodowego projektu PATFox wspieranego przez Komisję Europejska, zapraszają na: Bezpłatny wykład online o obronie w sprawach Strategicznych Pozwów Przeciwko Udziałowi w Życiu Publicznym (Strategic Lawsuits Against Public Participation, SLAPP)

• Chcecie dowiedzieć się więcej na temat strategicznego powództwa, które w swojej istocie ukierunkowane jest na ograniczenie debaty publicznej poprzez różnego rodzaju nadużycia drogi sądowej wobec krytyków, którzy starają się wyrazić swoje zdanie publicznie?
  • Chcielibyście wiedzieć do czego zmierzają SLAPPy poza konsekwencjami, które wynikają
    z samych pozwów?
  • Sprawdźcie jaki efekt wywołują SLAPPy i czy ich jedynym celem jest zastraszanie i uciszanie osób zabierających głos w debacie, w tym dziennikarzy, aktywistów i obrońców praw człowieka.

Bezpłatne szkolenie dot. SLAPP będzie realizowane w trybie online na platformie Zoom.

Liczba miejsc ograniczona.

Linki do zajęć zostaną przesłane drogą mailową.

Serdecznie zapraszamy w dniu 9 stycznia 2024 r. (wtorek) o godz. 18.oo.

Wykład poprowadzą adw. Anna Mazurczak, adw. Paweł Knut i adw. Karolina Gierdal z Izby Adwokackiej w Warszawie.

Przedstawią najważniejsze zagadnienia dotyczące obrony w sprawach SLAPP na gruncie prawa cywilnego
i karnego w Polsce.

Wykłady w ramach projektu PATFox „Pioneering anti-SLAPP Training for Freedom of Expression”, wspieranego przez Komisję Europejską, odbywają się w 11 krajach Unii Europejskiej.

Pogłębianie wiedzy na temat zjawiska SLAPP jest szczególnie istotne w kontekście przyjęcia przez Unię Europejską dyrektywy przeciwko SLAPP.

W ramach projektu PATFox opracowano:

– podręcznik o SLAPP z perspektywy prawa unijnego oraz prawa międzynarodowego, przygotowany przez wiodących ekspertów dr. Justina Borg-Bartheta i dr Erin Ferguson z Uniwersytetu w Aberdeen,

11 krajowych analiz studiów przypadku SLAPP z Cypru, Słowacji, Chorwacji, Niemiec, Hiszpanii, Malty, Bułgarii, Polski, Słowenii, Węgier, Rumunii.

– filmy ze szkoleń przeprowadzonych przez ekspertów konsorcjum PATFox.

Prowadzący:

Anna Mazurczak – adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie. Wiceprzewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Członkini Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Paweł Knut – adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie, a także Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Laureat nagrody specjalnej w konkursie Rising Stars – Prawnicy – liderzy jutra 2019.

Karolina Gierdal – adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie, a także Zespołu ds. Kobiet, Zespołu Równego Traktowania przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Wyróżniona tytułem Adwokatki Roku w 2020 r., laureatka III miejsca konkursu Rising Stars Liderzy Jutra w 2020 r.

Serdecznie zapraszamy!