11.09.2019 / Kalendarium

Konferencja „Nieodpłatna pomoc prawna. Analiza stanu obecnego i postulaty de lege ferenda” 🗓

Krajowa Izba Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka i Uniwersytet Warszawski serdecznie zapraszają na konferencję „Nieodpłatna pomoc prawna. Analiza stanu obecnego i postulaty de lege ferenda”. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w konferencji pod adresem: filip.czernicki@oirpwarszawa.pl do 10 września br.

Program konferencji:

„Nieodpłatna pomoc prawna. Analiza stanu obecnego i postulaty de lege ferenda”

Organizatorzy konferencji:

Krajowa Rada Radców Prawnych

Naczelna Rada Adwokacka

Czas i miejsce konferencji:

12 września 2019 r.

budynek dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

1. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 308

Cel i tematyka konferencji:

Konferencja ma na celu przedstawienie diagnozy w zakresie obecnie funkcjonujących rozwiązań dotyczących dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej oraz niespójności z systemem pomocy prawnej przyznawanej z urzędu, w tym przedstawienie badań socjologicznych w powyższym zakresie, opisujących także oczekiwania beneficjentów tej pomocy.

W drugiej części zostanie dokonana synteza wcześniej zebranych doświadczeń i postulatów w zakresie ewentualnej reformy regulacji dotyczących zastępstwa procesowego z urzędu oraz państwowego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Uczestnicy konferencji będą analizować możliwe formy kompleksowych, czy też cząstkowych rozwiązań, odwołując się do najlepszych praktyk światowych. W konkluzji powinny zostać opracowane i przedstawione do dyskusji postulaty de lege ferenda w zakresie możliwie szerokiego i zintegrowanego zreformowania dostępu do pomocy prawnej w Polsce.

Adresaci konferencji:

Konferencja adresowana jest do przedstawicieli zawodów prawniczych oraz środowisk naukowych i pozarządowych zajmujących się tą tematyką.

9.30 – 10.00 Kawa powitalna

10.00 – 10.15 Otwarcie

dr hab. Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich

r.pr. Maciej Bobrowicz – Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych