Zniesiono dodatkowy rygor w zakresie udostępniania akt w SA w Warszawie – interwencja dziekana

Z satysfakcją informujemy, iż II Wydział Karny Sądu Apelacyjnego w Warszawie zniósł wprowadzone niedawno dodatkowe rygory w zakresie udostępniania akt spraw rozpatrywanych przez ten wydział. Jest to wynik m. in. interwencji w tej sprawie Dziekana ORA w Warszawie adw. Mikołaja Pietrzaka.

W przesłanym piśmie z dnia 23 listopada 2022 roku do Przewodniczącej w/w wydziału Dziekan ORA w Warszawie podnosił, iż jego zaniepokojenie budzi wprowadzenie dodatkowych wymagań związanych z obowiązkiem wypełnienia wniosku. Podkreślał, iż opisana praktyka w sposób oczywisty bezpośrednio wpływa na czas spędzony w Czytelni Akt, albowiem prowadzi do zdublowania czasu poświęconego w pierwszej kolejności na analizę akt, następnie wypełnienie wniosku i finalnie wykonywanie fotokopii (dodać należy również oczekiwanie na wyrażenie zgody).

Podnosił ponadto iż, praktyka ta nie jest stosowana w znaczącej większości Sądów – również w Warszawie – i w sposób negatywy wpływa na wykonywanie przez adwokatów obowiązków obrończych bądź związanych z funkcją pełnomocnika w sprawie. To zaś ma bezpośrednie przełożenie na realizację prawa do sądu przez obywatela.

W odpowiedzi Przewodnicząca Wydziału Karnego SA w Warszawie przekazała informację o zawieszeniu stosowania tej praktyki. Treść odpowiedzi Przewodniczącej Wydziału poniżej.

Odpowiedź SSA Anny Nowakowskiej Przewodniczącej Wydziału Karnego