Zaproszenie na Ogólnopolską Konferencję naukowo-praktyczną: Mediacja i inne strategie ugodowe w postępowaniu karnym

13 października 2023 r. Centrum Mediacji przy Szczecińskiej Izbie Adwokackiej przy współorganizacji Sądu Okręgowego w Szczecinie, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, Prokuratury Okręgowej w Szczecinie organizują Ogólnopolską Konferencję naukowo-praktyczną pt. „Mediacja i inne strategie ugodowe w postępowaniu karnym”. Konferencja odbędzie się w budynku Rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Papieża Jana Pawła II 22A w Szczecinie, w godzinach od 9:30 do godziny 17.00.

Mediacja, jako alternatywny sposób rozstrzygania sporów, w ramach którego mediator pomaga stronom sporu osiągnąć porozumienie, jest coraz bardziej popularnym i skutecznym sposobem rozwiązywania konfliktów. Mediacje wspomagają przede wszystkim budowanie prawidłowych relacji międzyludzkich pozwalając odnaleźć porozumienie pomiędzy stronami sporu.

Mediacja jako sposób działania znajduje swoje zastosowanie również w sprawach karnych. Natura tej instytucji prawnej wywodząca się z cywilnych korzeni i reprezentująca przejaw sprawiedliwości naprawczej w opozycji do sprawiedliwości represyjnej to pole do dyskusji zarówno dla teoretyków, jak i praktyków prawa, co do możliwości jej stosowania, potrzeb i skutków.

Celem konferencji jest analiza problemów, z jakimi spotykają się przedstawiciele nauki oraz praktyki. 20 lat – czas, który upłynął od momentu wprowadzenia mediacji do procedury karnej, pozwala na postawienie pewnych tez o tej instytucji prawnej, zweryfikowanie założeń co do jej stosowania oraz sformułowania postulatów de lege ferenda co do jej dalszego funkcjonowania.

Prelegentami podczas konferencji będą przedstawiciele świata nauki, praktycy prawa: sędziowie, prokuratorzy, adwokaci oraz praktycy z zakresu mediacji. PATRONAT MEDIALNY – magazyn szczecińskich środowisk prawniczych IN GREMIO, Palestra Świętokrzyska. Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapisy i rejestracja możliwa jest do 10 października 2023 r. przez formularz https://izba-adwokacka.szczecin.pl/konferencja-mediacja Konferencja jest dostępna także w formule zdalnej w aplikacji Microsoft Teams.

Rejestracja pod linkiem http://bitly.pl/SLyow.

Zaproszenie i program konferencji.