Za nami prezentacja książki „Smuga Światła” o Dziekanie – Żeglarzu Andrzeju Rościszewskim

1 marca 2023 r. w siedzibie warszawskiej Okręgowej Radzie Adwokackiej odbyła się prezentacja oraz premiera książki autorstwa adw. Ewy Stawickiej -„Smuga światła”. Mecenas Ewa Stawicka podjęła się wyzwania napisania fascynującej biografii o kapitanie Andrzeju Rościszewskim (1930-2019), żeglarzu i adwokacie, dziekanie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie dwóch kadencji w latach 1989-1995.

Publikacja ukazała się w ramach serii „Biblioteki Palestry”, staraniem Naczelnej Rady Adwokackiej przy współudziale finansowym Ośrodka Badawczego Adwokatury.

 

Spotkanie rozpoczął Dziekan adw. Mikołaj Pietrzak witając autorkę, adw. Ewę Stawicką – warszawską adwokatkę, adw. Andrzeja Zwarę, Prezesa Biblioteki Palestry oraz licznych Gości specjalnych, w tym w szczególności rodzinę bohatera książki.

Mecenas Rościszewski, jako „Dziekan Przełomu” przeprowadził adwokaturę warszawską przez zmianę form prowadzenia działalności adwokackiej na lat 90. ubiegłego wieku. Przez lata uczył i egzaminował pokolenia przyszłych adwokatów. Miał wpływ na kształt współczesnej Prokuratorii Generalnej, był sędzią Trybunału Stanu. Bohater książki był przy tym wszystkim aktywnym społecznikiem: przez długi okres  wspierał swoją wiedzą ośrodek dla dzieci niewidomych w  Laskach. Cechowała go ogromna skromność i działanie na rzecz ludzi.

Dziekan Rościszewski poza prawem miał jeszcze jedną wielką miłość jaką było żeglarstwo. Jako kapitan jachtowy zrealizował rejsy na „Śmiałym” na wody północy, Spitsbergen na „Generale Zaruskim” z młodzieżą z Pałacu Młodzieży, wyprawy przez Atlantyk na „Balladzie” i „Janie z Kolna”, na Tall Ships do Kanady oraz rejs do Australii na Tall Ships Australia. Tutaj także zapisał się jako doskonały mentor przyszłych adeptów żeglarstwa. Owocem tych podróży było kilka książek, m. in.: „Północne rejsy”, „Bezpowrotne rejsy” oraz materiały pokonferencyjne w ramach dorocznych konferencji bezpieczeństwa. Łącznie spędził na morzach i ocenach sześć lat swojego życia. Sam przyznawał, że prawowało się tak, aby mieć czas na żeglowanie.

Napisanie książki o mecenasie Rościszewskim przypadło mecenas Ewie Stawickiej (autorce książki o Leonie Nowodworskim oraz redaktorce naczelnej „Palestry” w latach 2021-2023) Warto podkreślić, że autorka osobiście znała mecenasa Rościszewskiego. Dzięki wspomnieniom oraz informacjom uzyskanym od rodziny dziekana stworzyła pasjonującą biografię o życiu człowieka, który charakteryzował się determinacją i pasją we wszystkim czym się zajmował.

Opowiadając, autorka szczególny nacisk położyła na niezwykłe zdolności koncyliacyjne, które dla wielu powinny być dziś przykładem. Dziekan zawsze hołdował zasadzie „zgoda buduje nienawiść rujnuje”.   Opowiedziała historię kiedy wraz z  Mecenasem Czesławem Jaworskim kandydowali na funkcję Dziekana Rady.   W dzień wyborów umówili się na poranny spacer żeby uzgodnić zasady współzawodnictwa i rywalizacji podczas Zgromadzenia Izby.

Spotkanie w Izbie Adwokackiej spotkało się z ogromnym zainteresowaniem środowiska adwokackiego, akademickiego oraz żeglarskiego. Pełna sala została wypełniona przez członków rodziny mecenasa, jego przyjaciół, przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Prokuratorii Generalnej, adwokatów i aplikantów adwokackich, osób duchownych, czy żeglarzy.

Prezentację książki oraz dyskusję z autorką poprowadziła adw. dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Mecenas Stawicka opowiedziała o genezie powstania książki i anegdotach związanych z jej bohaterem. Na koniec wiersz mec. Stawickiej odczytał apl. adw. Michał Terebecki.

Autorka przekazała podziękowania dla Biblioteki Palestry za ufundowanie 50 egzemplarzy książki oraz dla Komisji Komisji Historii i Tradycji Adwokatury Warszawskiej, Komisji Integracji – organizatorów spotkania, a przede wszystkim dla adw. Moniki Rajskiej, która była jego inicjatorką. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie przyłącza się do tych podziękowań i wyraża ogromne uznanie także dla samej autorki, za jej tytaniczną pracę.

Mec. Ewa Stawicka z wielką radością i cierpliwością podpisywała egzemplarze książki. W części nieoficjalnej podczas rozmów kuluarowych, przybyli goście wspominali postać Dziekana Przełomu. Promocja książki cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem, że zabrakło egzemplarzy dla wszystkich chętnych. Nakład książki jest niewielki, ale wydawca, Wydawnictwo Arche dopuszcza ewentualność dodruku.

Można ją kupić przez stronę:

https://bonito.pl/produkt/smuga-swiatla

Apl. adw. Karolina Wierzbicka

Członkini Komisji Historii i Tradycji Adwokatury Warszawskiej, żeglarka