22.09.2023 / Sport

XVIII Adwokackie Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie – MAZURY 2023 – relacja z wydarzenia

W dniach 14-17 września 2023 r. na Wielkich Jeziorach Mazurskich odbyły się XVIII Adwokackie Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie. Sportowa rywalizacja na wodzie, towarzyska integracja na lądzie, odważne załogi, a także wiele nowych przyjaźni oraz cudowny mazurski klimat – tak w skrócie można podsumować XVIII edycję Mistrzostw.

 

W regatach wzięło udział 15 załóg, w tym dwie załogi sponsorów w kategorii Open. Załogi liczyły od 3 do 6 osób, spośród których sternik musi być adwokatem lub aplikantem adwokackim. Wszystkie załogi ścigały się na wodzie na jednakowych jachtach Antila 27.

Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 70 osób. Załogi reprezentowały izby adwokackie z Lublina, Łodzi, Katowic, Olsztyna, Gdańska, Bydgoszczy oraz Warszawy.

Kolejny rok z rzędu podium należało do Izby warszawskiej. W tym roku na trzecim miejscu znalazła się załoga adw. Piotra Rzepeckiego, zeszłorocznego Mistrza Polski, który tym samym musiał przekazać przechodni puchar dalej.

Na drugim miejscu stanęła załoga dowodzona przez adw. Pawła Zounera.

Natomiast Mistrzem Polski w żeglarstwie został apl. adw. Maksymilian Jabłecki wraz z załogą apl. adw. Jakub Jedliński i apl. adw. Adam Misztal.

Adwokat Małgorzta Tyszka-Hebda, Wiceprezes Wyższego Sadu Dyscyplinarnego, wręczyła nagrody specjalne – nagrodę fair play dla adw. Krzysztofa Kuczyńskiego i jego załogi oraz dla adw. Przemysława Piotrowskiego, który jako jedyny wziął udział we wszystkich 18-stu edycjach AMP!

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim załogom!

W tym roku regaty miały charakter wędrowny. Uczestnicy odbierali łódki w porcie w Pięknej Górze, skąd kanałami przepływali do portu w Wilkasach. Pierwszego dnia regat 4 wyścigi krótkodystansowe zostały rozegrane na jeziorze Niegocin. Ostatni, długi wyścig prowadził do portu Marina Lester Club.

Neptun tego dnia nie był łaskawy i kręcił wiatrem niczym kołem fortuny. Nie od dziś wiadomo, że fortuna sprzyja najlepszym i załoga Pawła Zouner zasilana przez v-ce komandora regat adw. Marcina Rudzkiego wygrała wszystkie 4 krótkie biegi, zaliczając 1 gorszy rezultat w 5-tym długodystansowym wyścigu z Giżycka do Rydzewa (6 miejsce, które i tak poszło do „odrzutki”). Mec. Zouner objął pewne prowadzenie w Mistrzostwach. Na uwagę zasługuje załoga apl. adw. Maksa Jabłeckiego (która zajęła 5 miejsce w 2022 r.), który żeglował bardzo równo (zajmując miejsca 2, 3, 2, 3, 2) co dało im 2 miejsce i dobrą pozycję do ataku. Warto również wspomnieć  o aplikantach adwokackich z Lublina pod dowództwem Pawła Marczaka, którzy po pierwszym dniu byli na 3 miejscu. Ubiegłoroczny Mistrz Piotr Rrzepecki dopiero na 4 miejscu. Emocje zaczęły rosnąć.

Drugiego dnia regaty rozegrano na innej części jeziora Niegocin przy silniejszym wietrze, gdzie załogi ponownie wzięły udział w 5 krótkich wyścigach i jednym długim – zakończonym w porcie przy Gospodzie pod Czarnym Łabędziem. Tego dnia wiatr wiał z mocą 3-4  w skali Beauforta i zapowiadał emocjonujący dzień. Sędzia Główny regat Adam Jankowski pozwolił uczestnikom na pokazanie swoich umiejętności przeprowadzając aż 6 wyścigów. Silny wiatr tego dnia był idealny dla majestatycznie mknących po wodzie już sporych rozmiarów Antil 27. Nieco gorszą formę zaprezentował tego dnia Paweł Marczak zaliczając kilka wpadek, co w efekcie uplasowało go na 5 pozycji w klasyfikacji generalnej oraz 4 w Mistrzostwach. Coraz bardziej rozkręcała się ekipa sponsora z firmy PayTel ze sternikiem Jurandem Bogacz, która miała świetne 2 ostatnie wyścig (miejsca 3 i 3) co dało im pewne 4 miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz 1 w kategorii Open. Adw. Piotr Rzepecki i jego załoga od rana gryzła szoty, dwoiła się i troi żeglując wręcz fenomenalnie (4, 5, 4, 1, 1, 2) jednak zbyt duża strata punktowa z poprzedniego dnia nie pozwoliła na awans. Z kolei adw.Paweł Zouner mimo, że żeglował regularnie, ale często poza pierwszą trójką (1, 4, 6, 4, 3) pozwoliły na utrzymanie pozycji z zaledwie 2 punktami przewagi nad mec. Rzepeckim. Na aplikantów z Warszawy pod dowództwem apl. adw. Maksa Jabłeckiego tego dnia nie było siły. Żeglowali równo i wysoko, nie popełniając błędów (2, 1, 1, 2, 4, 1) i przypieczętowując zasłużone zwycięstwo w XVIII edycji Adwokackich Mistrzostw Polski 2023.

Zdjęcia wykonane przez Marka „Wilka” Wilczka z regat i rozdania nagród można już zobaczyć na fanpage’u Adwokackiego Klubu Żeglarskiego.

Współorganizatorem regat była Komisja Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Komitet organizacyjny pod przewodnictwem Komandor regat adw. Anisy Gnacikowskiej i adw. Marcina Rudzkiego.

Nad realizacją całego wydarzenia czuwała już po raz 12 firma Sailing Event Karola Górskiego.

Mistrzostwa objęte są patronatem Przewodniczącego Komisji Integracji Środowiskowej Sportu Kultury i Turystyki NRA adw. Stanisława Estraicha, a dofinansowania udzieliła Naczelna Rada Adwokacka.

Nagrody specjalne, czyli udział w Akademii Regatowej Jeziorak Yacht Club ufundował Karol Górski, a szkolenie regatowe CSM Sport ufundował Maciej Sinczak.

AMP zostało zorganizowane przy wsparciu sponsorów: sponsora głównego CANAL+ Polska oraz PayTel S.A. i KRK Partners.

Do zobaczenia na wodzie za rok!