Spotkanie autorskie z drem Jackiem Bartosiakiem, autorem książki „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”

17 września 2019 r. w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, odbyło się przy pełnej sali spotkanie autorskie dra Jacka Bartosiaka, autora książki „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, członka naszej izby, ale także jednego z najoryginalniejszych myślicieli politycznych III RP. Człowieka wielu pasji, ale bez wątpienia największą z nich jest geopolityka. 

Czy geopolityka to jakiś rodzaj niedostępnej gnozy, wiedzy niemalże tajemnej, skrywanej przed maluczkimi i koncesjonowanej przez elity? Czy wprost przeciwnie – realność, codzienna rzeczywistość, w której poruszają się wykonujący władzę w konkretnej przestrzeni geograficznej i w której to realności właśnie geopolityk potrafi celnie analizować i przekuwać w koncepcje i szanse rozwojowe państwa, oceniać skuteczność systemu sojuszy, oraz zdawać sobie sprawę z nadchodzących systemowych zmian, które wyznaczane są przez zjawiska geopolityczne?

Czy długofalowo konflikt rosyjsko-polski jest nieunikniony, bo geografia wymusza rosyjski imperializm? Czy wiszenie na amerykańskim patronie skończy się prędzej czy później wystawieniem nas do wiatru?

Na te i wiele innych pytań, bardzo skądinąd praktycznych, starał się odpowiedzieć nasz gość w swoje książce, a także podczas spotkania.

Relacja video ze spotkania wkrótce na stronie http://jacekbartosiak.pl/1460-2/