Relacja ze spotkania autorskiego z adw. Karoliną Kuszlewicz, autorką książki „Prawa Zwierząt”

W dn. 23 stycznia 2020 r. w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie odbyło się spotkanie autorskie z adw. Karoliną Kuszlewicz, autorką książki Prawa Zwierząt.Poradnik Praktyczny, wydanej nadkładem Wolters Kluwer Polska. Przy pełnej sali rozmowę z autorką poprowadziła redaktor radia TOK FM Ewa Podolska, która zadała wiele kluczowych i intrygujących pytań.

Wszystkich licznie zgromadzonych gości przywitał adw. Mikołaj Pietrzak, Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, przedstawiając bohaterkę spotkania a także wprowadzając do tematów jakie poruszane są w książce: – Książka Prawa Zwierząt jest według mojej wiedzy pierwszą i jedyną książką na rynku prawiącą o prawach zwierząt. Jako praktyczny przewodnik, ale element filozoficzny, czy rozrywkowy. To jest ważne narzędzie dzisiaj dla nas wszystkich: dla adwokatów, dla adwokatek, którzy codziennie się zajmują już nie tylko prawami człowieka, ale prawami wszystkich podmiotów czujących, odczuwających i mających swoją godność. Dziękuję Ci Karolino za ten ogromny wkład w praktyczne narzędzia, którymi dysponować będą polscy adwokaci, ale również przedstawiciele organizacji pozarządowych, dziennikarze, aktywiści i świadomi obywatel –  podkreślał Dziekan.

Autorka jest członkinią Izby Adwokackiej w Warszawie, ekspertką w zakresie prawnej ochrony zwierząt i przyrody, członkinią Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i Zespołu ds. Kobiet przy NRA, pełnomocniczką organizacji pozarządowych w procesach dotyczących ochrony zwierząt, od 2018 r. pełni w Polskim Towarzystwie Etycznym funkcję rzeczniczki ds. ochrony zwierząt. W listopadzie 2017 r. została uhonorowana pierwszym miejscem w prestiżowym rankingu Rising Stars Prawnicy – Liderzy Jutra.  Prowadzi bloga: www.wimieniuzwierzat.com

Aplikację odbyła pod patronatem adw. Katarzyny Gajowniczek-Pruszyńskiej, Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, która jako jedna z pierwszych nakłaniała swoją aplikantkę do dalszej pracy w dziedzinie prawa zwierząt stającej się znakiem czasu i coraz ważnym tematem debaty publicznej.

Adw. Karolina Kuszlewicz opowiedziała o swojej drodze stawania się rzeczniczką praw zwierząt, począwszy od dziewczynki na podwórku broniącej ślimaków, przez studia prawnicze, do obecnie prowadzonych przez spraw sądowych: Ta książka jest dla mnie balansowaniem pomiędzy tym, że jestem prawniczką, adwokatką, ale również aktywistką i społeczniczką. Lubię to, i moim zdaniem wykonywanie zawodu nie wyklucza bycia osobą społecznie zaangażowaną, co więcej uważam, że mój zawód wymaga bycia osobą społecznie zaangażowaną. Po to żeby rozumieć ludzi, którzy działają oddolnie.

Wiele ważnych pytań padło także ze strony obecnych na Sali przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów czy prawników.  O udziale prokuratora w sprawach dotyczących prawa zwierząt wypowiadała się Pani Małgorzata Adamajtis, Lex Super Omnia. 

Niezwykle nas cieszy, że środowisko adwokackie deklaruje pomoc w dalszych pracach na rzecz poprawy sytuacji zwierząt w Polsce.  Po spotkaniu złożony został wniosek o powołanie Sekcji Prawa Zwierząt działającej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w ramach Sekcji Praktyków Prawa. Przypomnijmy, że wpisanie ochrony zwierząt do Konstytucji RP apeluje noblistka Olga Tokarczuk. 

Dziękujemy wydawnictwu Wolters Kluwer Polska za współorganizację i wsparcie tego wydarzenia.  Szczególnie miło było nam gościć w naszych progach Pana Włodzimierza Albin, Prezesa wydawnictwa Panią Elżbietę Piotrowska-Albin, Dyrektor działu analiz i badań marketingowych oraz Panią Justynę Zabielska-Musioł – Wydawca, którzy opowiadali o kulisach powstawania tego podręcznika i jego sukcesie.   

Podczas spotkania można było nabyć książkę i  uzyskać dedcykację od autorki. 

Po spotkaniu rozmowy przeniosły się do kuluarów, gdzie na gości czekał wegański poczęstunek oraz wegańskie sushi przygotowane przez restaurację Edamame. 

Okręgowa Rada Adwokacka dziękuje Komisji Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu oraz Komisji Wizerunku za zorganizowanie spotkania, a przede wszystkim adw. Monice Rajskiej, która szczególnie zaangażowała się w przygotowania. 

Relacja zdjęciowa dostępna jest na Facebooku:

https://www.facebook.com/pg/orawarszawa/photos/?tab=album&album_id=1352275844974991

Na kanale YouTube Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie można obejrzeć nagrania ze spotkania.

Cześć pierwsza:

Część druga: