16.12.2019 / Wiadomości

Wyróżnienie dla adwokatów i aplikantów adwokackich naszej Izby od Rzecznika Praw Obywatelskich

W grudniu br. odbyło się spotkanie Rzecznika Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem z kilkudziesięcioma adwokatami i radcami prawnymi, którzy przez ostatnie cztery lata występowali w obronie osób zatrzymywanych, legitymowanych i na inne sposoby nękanych. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy aktywistów, którym prawnicy nieśli pomoc: wyciągali z posterunków policji po zatrzymaniu, pomagali składać wnioski, bronili w sądzie.

Docenione zostały osoby z całej Polski, które występują pro bono, czyli bez honorarium, w obronie wartości konstytucyjnych. Mało się mówi o skali ich zaangażowania.

Prawnicy dostali od Rzecznika Praw Obywatelskich osobiste podziękowania – w formie dyplomów z motywem KonsTYtucJA

Sędzia Zabłocki mówił o roli adwokatów w chwilach, gdy władza skręca w stronę autorytaryzmu. Przypomniał przedwojenny proces brzeski. Przypominał nazwiska bohaterskich adwokatów z przeszłości. – Widzę ich znowu przed sobą, tylko młodszych. Bo to Wy nimi jesteście – zwrócił się do zebranych. – To Wy sprawiacie, że „słowo bezczelne i nadęte pychą” z wiersza Wisławy Szymborskiej stanie się – tak jak pisała – „strzępkiem zawieruchy”.

W czasie spotkania wystąpił też adw. Jacek Taylor i opowiedział o swoich doświadczeniach z lat 80., kiedy bronił osób oskarżanych o nielegalną działalność związkową i tzw. działalność antypaństwową (jego klienci są dziś uznawani za bohaterów narodowych). Cytował Olgę Tokarczuk, która w noblowskiej mówiła, że „co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane przestaje istnieć i umiera”. – Dlatego trzeba opowiadać o działaniach adwokatów – mówił.

Wystąpił także dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Mikołaj Pietrzak.

W drugiej części rozmowa dotyczyła wymiany doświadczeń.

Zaangażowani adwokaci i aplikanci adwokaccy naszej Izby, którzy otrzymali wyróżnienia to:

Adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska

Adw. Maciej Ślusarek