17.05.2018 / Wiadomości

Spotkanie z Hilarie Bass – Prezydent American Bar Association

Dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak oraz członkowie ORA w Warszawie mają zaszczyt i przyjemność zaprosić członków naszej Izby na otwarte spotkanie z Panią Hilarie Bass, Prezydent American Bar Association. Spotkanie odbędzie się 28 maja br. o godzinie 15.00 w siedzibie ORA w Warszawie, w sali im. Henryka Krajewskiego, al. Ujazdowskie 49. Wizyta Pani Prezydent w Polsce jest efektem bardzo dobrej bilateralnej współpracy Izby Adwokackiej w Warszawie z American Bar Association.

American Bar Association jest niezależną organizacją pozarządową, największej na świecie dobrowolnej organizacją zawodową zrzeszającą ponad 400 000 członków w USA i na całym świecie. Jest zaangażowana w działalność polegającą na ochronie oraz promowaniu niezależnego sądownictwa zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą.

Do głównych celów ABA należą:

– zwiększanie społecznego zrozumienia oraz poszanowania praworządności, procesu stanowienia prawa oraz roli zawodów prawnych w USA i na całym świecie;
– zapewnienie rozliczalności rządów za podejmowane przez nie działania, zgodnie z prawami, którym podlegają;
– praca na rzecz stanowienia sprawiedliwych norm prawnych, w tym gwarantujących poszanowanie praw człowieka, oraz gwarantujących dostęp do uczciwego wymiaru sprawiedliwości;
– zapewnienie rzeczywistego dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla wszystkich osób;
– zapewnienie niezależności zawodów prawniczych i sądownictwa.

Misja  w Polsce

W dniach 28-29 maja Pani Prezydent ABA, Hilarie Bass, będzie przebywała w Warszawie w celu zwiększenia zaangażowania organizacji w promowanie i ochronę praworządności w Polsce.

Podczas swojej wizyty Pani Prezydent zamierza spotkać się z prawnikami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, a także ze zwolennikami oraz krytykami ostatnich reform legislacyjnych dotyczących wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Harmonogram wizyty jest koordynowany przez Centrum Praw Człowieka ABA.

Hilarie Bass

Jako prezydent międzynarodowej kancelarii prawnej Greenberg Traurig i prężnie działający prawnik procesowy z bardzo udaną, ponad 30-letnią karierą, Hilarie Bass jest jedną z najbardziej rozpoznawanych prawniczek w Stanach Zjednoczonych. Hilarie jest obecnie Prezydentem Amerykańskiej Izby Adwokackiej, największej na świecie dobrowolnej organizacji zawodowej zrzeszającej ponad 400 000 członków. W Greenberg Traurig pomaga określić kierunek rozwoju dla firmy zajmującej się wieloma praktykami, zatrudniającej około 2000 prawników w 38 biurach na całym świecie. Obecnie pracuje w komitecie wykonawczym firmy, wcześniej pełniła ośmioletnią kadencję jako krajowa przewodnicząca 600-osobowego departamentu sądowego. Hilarie jest także założycielką i byłą przewodniczącą Inicjatywy Kobiet Greenberg Traurig.

Hilarie z sukcesem reprezentowała wysokiej klasy klientów korporacyjnych w postępowaniach sądowych i pozasądowych, w których wartość przedmiotu sporu wynosiła setki milionów dolarów. Prowadziła i zawarła ugody w ponad 100 sprawach, doprowadziła ponad 20 spraw sądowych do prawomocnego zakończenia, reprezentowała klientów w licznych postępowaniach odwoławczych. W uznaniu tego sukcesu została przyjęta do Amerykańskiego Kolegium Prawników Procesowych. Hilarie jest powszechnie rozpoznawana za działalność pro bono na rzecz dwójki przybranych dzieci, która doprowadziła do eliminacji 20-letniego zakazu adopcji przez homoseksualitów na Florydzie oraz do uznania tego zakazu za niekonstytucyjny.

Bycie dla innych mentorem i działanie na rzecz społeczeństwa zawsze było dla Hilarie najwyższym priorytetem. Hilarie przewodniczyła czołowym organizacjom prawnym i społecznym oraz otrzymała wiele prestiżowych nagród za swoje osiągnięcia. Od ponad 30 lat zajmuje się wspieraniem misji ABA, zaczynając jako młody prawnik, a obecnie pełniąc funkcję Prezeski na okres jednego roku. Wcześniej pełniła funkcję Przewodniczącej Sekcji Postępowań Sądowych, największej sekcji ABA, gdzie zainicjowała utworzenie grupy zadaniowej ds. podświadomej stronniczości w systemie wymiaru sprawiedliwości. Pełniła również funkcję Przewodniczącej Komisji ds. Reguł i Harmonogramu, a także członkini Rady Gubernatorów, Domu Delegatów i przedstawicielki stanu Floryda w Komisji Nominacyjnej. Hilarie pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącej Rady Powierniczej Uniwersytetu Miami. Poprzednio pełniła funkcję Przewodniczącej United Way w hrabstwie Miami-Dade County i członkiem Komisji ABA ds. Kobiet.

Jej praca jest uznawana w całej branży, co odzwierciedla fakt, iż Hilarie konsekwentnie zajmuje miejsce w wiodących rankingach prawniczych, w tym Chambers USA GuideThe Best Lawyers in America, Lawdragon 500Legal 500 United StatesSouth Florida Legal Guide, magazynu Super Lawyers, magazynu Florida Trend,  “Legal Elite” oraz z wielu innych. Hilarie uzyskała ostatnio tytuł „Prawnika roku” 2016 w zakresie sporów dotyczących papierów wartościowych, który został jej nadany przez The Best Lawyers in America.