28.03.2018 / Wiadomości

Ruszyła akcja #uczeńmistrz #twórczypatronat

Prawdziwy „wzrost w rozwoju” dokonuje się pod okiem mistrza. Na aplikacji adwokackiej jest nim patron. Akcja #uczeńmistrz ma na celu pokazanie najlepszych wzorców w zakresie budowania relacji między patronem a aplikantem. W przekonaniu jej uczestników #twórczypatronat to coś więcej niż tylko przekazywanie praktycznej wiedzy i doświadczenia. To budowanie relacji, która wpływa nie tylko na nasze życie zawodowe.

W ostatnim czasie dochodzi do głosu niepokojący obraz relacji na linii patron – aplikant, tym bardziej warto więc przypominać, iż wzorce w tym zakresie istnieją i są nadal realizowane. Wybitni warszawscy adwokaci pokazują, jak Ich patroni ukształtowali Ich postawy zawodowe i życiowe. Wiedza ta pozwoliła im dzielić się z kolejnymi pokoleniami adwokatów tym, co unikatowe i nie wynika z książek i kodeksów: profesjonalizmem, etyką, stylem, umiejętnością radzenia sobie w trudnych zawodowo sytuacjach, szacunkiem dla Kolegów I Koleżanek, szacunkiem dla sądu, czy wreszcie potrzebą zaangażowania w działalność samorządową.

Pomysłodawczynią akcji jest adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska –Wicedziekan ORA w Warszawie. – odpowiedzialna z ramienia ORA w Warszawie za szkolenie aplikantów adwokackich. – Chcąc uczyć aplikantów, na czym winien polegać twórczy patronat, trzeba pokazywać przede wszystkim prawdziwe i właściwe wzorce patronatu. W naszej izbie naprawdę ich nie brakuje. Trzeba je po prostu pokazać. W tym projekcie właśnie to robimy. Jednocześnie potraktujmy tę akcję jako zachętę do wypełniania obowiązku samorządowego adwokatów w postaci obejmowania patronatem aplikantów adwokackich i faktycznego jego realizowania. Zarazem uświadomienia aplikantom, jak wiele mogą zyskać, wykazując zaangażowanie w poszukiwaniu patrona, podjęcia z nim współpracy, nawet jeśli nie jest ona pracą codzienną. Inicjatywa wpisuje się także w obchody 100-lecia odrodzonej Adwokatury Polskiej i podkreśla, iż instytucja patronatu pozwoliła przechować najważniejsze wartości naszego środowiska – mówi adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska.

W najbliższych tygodniach w ramach akcji ukażą się krótkie wypowiedzi, zdjęcia i filmy, w których znani warszawscy adwokaci i aplikanci opowiadają o swoim osobistym doświadczaniu patronatu.