Konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na esej pt.: "Rola adwokatów w życiu społecznym"
27.01.2020 / Wiadomości

Komentarz Dziekana ORA w Warszawie na temat uchwały trzech połączonych Izb SN, dotyczącą statutów sędziów mianowanych przez nową KRS.

23 stycznia 2020 r. gościem w audycji red. Jakuba Janiszewskiego Post Factum w radiu TOK FM był Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Mikołaj Pietrzak. Redaktor Janiszewski pytał Dziekana o przełomową uchwałę trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego, dotyczącą statutów sędziów mianowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

„Nie ma cienia wątpliwości, że uchwała nie tworzy prawa ani przepisów, tylko interpretuje przepisy. Sądy robią to każdego dnia. Na tym polega praca sędziego Sądu Rejonowego, Okręgowego, Apelacyjnego, a w szczególności Sądu Najwyższego. Robienie czegokolwiek innego przez Sąd, byłoby niewłaściwe. Sąd Najwyższy właśnie wykonał swoje zadanie. Nie tworzył przepisu, w żaden sposób nie wkroczył w rolę prezydenta, Sejmu, Senatu, uczestników postępowania legislacyjnego, tylko interpretuje te przepisy, w sposób zbieżny z konstytucją, prawem unijnym i Europejską Konwencją Praw Człowieka. – podkreślił adw. Mikołaj Pietrzak, dodając, że „Sądy w Polsce działają tak jak sądy na świecie w demokratycznych państwach, czyli na podstawie przepisów uchwalonych przez parlament, rozstrzygają sprawy ludzi. Optymalnie w warunkach zapewniających im niezależność. Żeby sędzia mógł stosować przepisy, musi je interpretować”.