23.05.2019 / Wiadomości

Adopcja papugi. Adwokaci z dziećmi w ZOO. Jubileuszowy spacer.

22 maja br. odbyło się w Warszawskim ZOO wyjątkowe wydarzenie. Adwokaci Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adoptowali papugę keę, której nadano imię „Mecenas”.

Przy Ptaszarni, gdzie odbyła się uroczystość wręczenia aktu adopcji, dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak wygłosił płomienną mowę obrończą:

Dzisiaj stoimy wszyscy solidarni z Tobą, wielobarwny więźniu sumienia!

Za tęczowe Twe upierzenie prześladowany, osadzony dożywotnio za odmienność.

Na nic wnioski, skargi, apelacje, kasacje. Na nic prośby o ułaskawienie.

Sąd pod presją ministerstwa, nastawionego przecież wrogo do nierodzimych gatunków ptactwa, okazał się uległy. Pozbawiony ochrony niezależności sądownictwa, osłabiony naruszeniem trójpodziału władzy, Sędzia zląkł się represji. Nie wytrzymał próby niezawisłości i wydał w Twojej sprawie wyrok niesprawiedliwy, najsurowszy.

Za tęczowe upierzenie, resztę Twych dni spędzisz pozbawiony wolności. Ach, gdybyś tylko był zwyczajnym, szarym, ale NARODOWYM gołębiem, nie zaś azylantem ptasim z tropików, fruwałbyś dzisiaj po wolności.

Choć walka o Twoje przedterminowe zwolnienie, o okres próby, należny przecież każdemu, nawet najbardziej zwyrodniałemu zbrodniarzowi, jest skazana na niepowodzenie, nie ustajemy w naszym adwokackim wsparciu i walce o Twoją ptasią godność.

Swoją walką o równość i wolność, wykazałeś się najlepszym umysłem prawniczym wśród ptactwa, choć w walce o tytuł najbardziej ptasiego móżdżku w świecie prawniczym, pozostaje wielu rywali. 

Zatem solidaryzując się z Tobą nadajemy ci dzisiaj imię Mecenas, i – adoptując Cię – Izba Adwokacka w Warszawie, w stulecie swojego istnienia, bierze Cię pod swoją opiekę, a raczej pod swoje skrzydła.

Dzisiaj wszyscy jesteśmy papugami!

Następnie na pierwszym piętrze Słoniarni krótki wykład wygłosiła Kierownik Działu Rehabilitacji Zwierząt Dzikich dr. n. wet. Agnieszka  Czujkowska. Dotyczył on pierwszej pomocy ptakom, które znajdujemy w parkach czy w lesie. Miał on tytuł „Jak nie zostać porywaczem”.

Bardzo się cieszymy, że tak wiele adwokackich rodzin wzięło udział wydarzeniu. Wszyscy zwiedziliśmy ZOO z przewodnikiem, który opowiedział nam o mieszkańcach i ich zwyczajach Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.