01.08.2023 / Wiadomości

Warszawska Palestra uczciła bohaterów Powstania Warszawskiego!

1 sierpnia br. przedstawiciele Warszawskiej Palestry oddali zwyczajem lat poprzednich cześć bohaterom powstania warszawskiego. To jak co roku niezwykle podniosły moment. W powstaniu wzięło udział co najmniej 213 adwokatów i aplikantów adwokackich. Wśród nich znaleźli się m.in. adwokaci: Władysław Siła-Nowicki, Witold Bayer, Maria Budzanowska, Wiesław Chrzanowski, Helena Wiewiórska, Jadwiga Rutkowska, Tadeusz de Virion, Stefan Korboński, Anna Sobocińska-Lorenc, Zdzisław Krzemiński, Kazimierz Ostrowski, Tadeusz Perdzyński.

O godzinie 10.00 w Kościele św. Jacka u Dominikanów delegacja naszej izby złożyła uroczyście wieniec pod tablicą upamiętniającą adwokatki, adwokatów, aplikantki i aplikantów, biorących udział w patriotycznym zrywie powstańczym. Delegację tworzyli Przewodniczący Komisji Historii i Tradycji Adwokatury Warszawskiej ORA w Warszawie – adw. Henryk Romańczuk i członkini tejże Komisji adw. Ewa Stawicka.

O godzinie 14.00 przedstawiciele naszej izby wzięli udział przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w uroczystych obchodach wybuchu powstania organizowanych przez m. st. Warszawa. Wieniec w imieniu naszej izby złożyli adw. Aleksander Krysztofowicz – Wicedziekan ORA w Warszawie, adw. Henryk Romańczuk oraz apl. adw. Karolina Wierzbicka – członkini Komisji Historii i Tradycji Adwokatury Warszawskiej ORA w Warszawie.

Uroczysty dzień zakończyły obchody organizowane przez naszą izbę przed siedzibą ORA w Warszawie w godzinie „W”.

Uroczystościom przewodniczył Dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak. W uroczystościach wzięli udział m. in. wicedziekani adw. dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska oraz adw. Aleksander Krysztofowicz, przedstawiciele ORA w Warszawie, członkowie naszej izby oraz zaproszeni goście, w tym m. in. adw. Stanisław Estreich, członek Prezydium NRA oraz były dziekan ORA w Warszawie adw. Paweł Rybiński.

Wszystkim, którzy wzięli udział w izbowych obchodach, serdecznie dziękujemy w imieniu Dziekana i ORA w Warszawie.

Do zobaczenia za rok!