„To nie moje pieniądze”- za nami wieczór autorski z Jackiem Dubois

9 listopada br. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie odbył się wieczór autorski z adw. Jackiem Dubois, zorganizowany z okazji premiery jego najnowszej książki „To nie moje pieniądze”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Purple Book, które było współorganizatorem spotkania.

 

Licznie przybyłych na spotkanie gości przywitała adw. dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej. Wydawnictwo reprezentowała Pani Igi Rembiszewska, Prezeska.

Spotkania autorskie z mec. Jackiem Dubois cieszą się wyjątkową frekwencją, każdorazowo towarzyszy im niepowtarzalna atmosfera. W kuluarach słychać było, że i tym razem spotkanie z naszym kolegą, niezwykle serdecznym człowiekiem i autorem wielu prawniczych bestsellerów było równie ciekawe i inspirujące .

Mecenas Jacek Dubois jest uznanym warszawskim adwokatem, specjalizującym się w prawie karnym. Zawodowe pasje obrońcy w sprawach karnych od lat łączy z miłością do pisania. Jako pisarz zadebiutował powieściami sensacyjnymi dla dzieci i młodzieży: A wszystko przez Faraona, Koty pustyni, Sfinks w (o)błędzie. Dla dzieci napisał również: Kosmiczny Galimatias, Agencję detektywistyczną i Królewski skarb. W ostatnich latach zajmuje się głównie literaturą dla dorosłych. Napisał m.in. Nieład, czyli iluzje sprawiedliwości oraz zbiory felietonów, a w maju pojawiła się niezwykle interesująca pozycja „Pożegnanie Dobrej zmiany”. Mecenas Jacek Dubois jest także stałym felietonistą wielu magazynów, równocześnie prowadzi bloga w mediach społecznościowych.

Rozmowę z autorem poprowadziła Anna Matusiak – dziennikarka, wykładowca akademicki, felietonistka, pisarka, a także trenerka wystąpień publicznych.

„To nie moje pieniądze” jest pierwszą pełnowymiarową powieścią kryminalną autora. Mecenas Jacek Dubois zabiera nas na prawdziwy sensacyjny rollercoaster, którego akcja rozgrywa się w dwóch dużych kancelariach, wśród topowych prawników, wielkiego biznesu i równie dużych pieniądzy. Z jednej z kancelarii ginie bez śladu 8 mln złotych, złożonych jako depozyt na czas fuzji. Podejrzanych jest wielu, oskarżeni zostają niewinni, a w fabule pojawiają się dwie bohaterki, których losy w całej tej łamigłówce splatają się w taki sposób, że nie można oderwać się od lektury.

Na spotkaniu opowiadał na ile historia opowiedziana w powieści wiąże się z jego pracą zawodową i życiem osobistym. Zawód adwokata nie jest tutaj pokazany z samego piedestału. W powieści jest ukazana praca adwokata nieco od kuchni z różnymi pokusami, które czyhają na prawników.

W drugiej części wieczoru do spotkania dołączyła adw. Anna Pawlikowska, z Izby Adwokackiej w Zielonej Górze. Pani Mecenas jest autorką wyjątkowych wierszy, które znalazły się w tej książce i towarzyszą jednej z bohaterek powieści.
Jacek Dubois podkreślił, że w pracy zawodowej lubi pracować z kobietami. Jego koleżanki adwokatki wydają mu się solidniejsze i skuteczniejsze w doprowadzaniu spraw do końca bez zbytniego blichtru czy chodzenia do barku sądowego na piwo.

Pan Mecenas wrócił do wspomnień związanych z dzieciństwem i z siedzibą Rady, kiedy wraz z ojcem przychodził do ówczesnego Klubu Adwokatów oraz na zabawy Choinkowe. Na Choinkę w 2024 wybiera się razem z wnuczką. Bardzo ciekawie odniósł się do pojęcia sprawiedliwości, które może mieć wiele interpretacji. Być może w przyszłości wyroki sądowe będzie wydawać AI, czyli sztuczna inteligencja?

Rozmowy w kuluarach trwały do późnego wieczora, w trakcie których autorzy podpisywali wszystkie egzemplarze.

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Purple Book za pomoc i wsparcie w organizacji tego wydarzenia.

Adw. Monika Rajska
Przewodnicząca Komisji Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu ORA Warszawa