„Sztuka Obrończa. Poradnik dla Adwokatów” – za nami autorskie spotkanie z Wojciechem Bergierem

5 kwietniu br. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mieliśmy okazję gościć adw. Wojciecha Bergiera, autora polskiej wersji „Sztuka Obrończa. Poradnik dla Adwokatów”. Współczesna praca Richarda Harrisa napisana w XIX wieku została wydana przez Wydawnictwo C.H. Beck. Rozmowę poprowadził adw. Jakub Jacyna, Sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W spotkaniu wziął udział adw. Mikołaj Pietrzak, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Mecenas Wojciech Bergier wpisany jest – oprócz krakowskiej listy adwokackiej – również na listę Los Angeles County Bar Association, ukończył podyplomowe studia z zakresu prawa autorskiego i wydawniczego na Międzyuczelnianym Instytucie Własności Intelektualnej UJ. W latach 2008-2012 pełnił funkcję Konsula ds. Prawnych Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles. Poza praktyką adwokacką – jako dziennikarz- publikował w Tygodniku Powszechnym wywiady z wybitnymi adwokatami: Krzysztofem Piesiewiczem i Tadeuszem de Virion.
Była to już druga okazja do spotkania z krakowskim adwokatem, świetnym literatem i niezwykle ciekawym człowiekiem. Wcześniejsze spotkanie z mecenasem Wojciechem Bergierem poświęcone było polskiemu wydaniu kultowej książki z obszaru prawa anglosaskiego: „The Art of Cross-Examination” Francisa L. Wellmana. To traktat o sztuce przesłuchania świadka w realiach amerykańskiego przesłuchania krzyżowego.

W wyjątkowym duecie z adw. Jakubem Jacyną z odrobią angielskiego humoru przedyskutowali wiele praktycznych wskazówek dla adwokatów, zwłaszcza obrońców karnych, których kiedyś udzielał Richard Harris – doświadczony praktyk. Mecenas Wojciech Bergier opowiadał także o trudnościach związanych z językiem i stylistyką XIX wiecznego angielskiego.
Książka Harrisa, mimo że napisana w 1879 r., wciąż przypomina jednak kilka ważnych zasad sali sądowej. Niezmiennie są to te same prawdy: „nie pytaj za dużo świadka, bo się dopytasz” i „zachowaj umiar na sali sądowej”. Znajdziemy w niej wiele przykładów jak przygotowywać się do przesłuchania, czyli najpierw rozpoznać „z kim gramy” a później w co gramy. Z przymrużeniem oka mogliśmy posłuchać opowieści o rodzajach świadków np. świadek „milczek” lub świadek „wszystkowiedzący taksówkarz” – typy niezmienne od wielu lat. Padło wiele zabawnych przykładów naszych adwokackich błędów oraz wpadek podczas procesów.

Rozmowa dotyczyła też relacji między pełnomocnikami. Dziś często adwokaci zapominają o dopuszczalnych granicach zwalczania przeciwnika występującego z drugiej strony. Mecenas Jakub Jacyna podkreślił jak ważny jest umiar cytując słowa adw. Jacka Kulisiewicza „Adwokat ma wiedzieć to, co powie, powiedzieć i skończyć na tym. Czy jest coś lepszego?”.

Napisana przystępnie, często z humorem, poparta przykładami z sal sądowych, książka może stać się odskocznią od typowych prawniczych podręczników akademickich. Szczególnie polecamy lekturę aplikantom adwokackim.

Podczas wieczoru można była nabyć książkę oraz uzyskać dedykację autora polskiej wersji. Rozmowy w kuluarach trwały do późnych godzin.

Spotkanie zorganizowała Komisja Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu przy wsparciu Wydawnictwa C.H. Beck.

adw. Monika Rajska, Przewodnicząca Komisji Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu przy ORA Warszawa