Stanowisko ORA w Warszawie w sprawie odpisu na Fundusz Administracyjny Naczelnej Rady Adwokackiej

Poniżej publikujemy stanowisko ORA w Warszawie z dnia 21 października br. w sprawie odpisu na Fundusz Administracyjny Naczelnej Rady Adwokackiej.

W trakcie głosowania nad stanowiskiem otrzymaliśmy z NRA projekt uchwały w sprawie odpisu na Fundusz Administracyjny zawierający autopoprawkę do jej pierwotnego brzmienia. Autopoprawka dotyczy rezygnacji z podwyższenia kwoty odpisu administracyjnego liczonego od adwokata niewykonującego zawodu. W wyniku autopoprawki NRA treść stanowiska ORA w Warszawie zachowuje swoją aktualność w zakresie postulatu dotyczącego adwokatów wykonujących zawód oraz postulatu dotyczącego przywrócenia wysokości składki liczonej od adwokat wykonującego i niewykonującego zawodu z I półrocza 2022 r.

Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem.

Stanowisko nr 1

Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie

z dnia 21 października 2022 r.

w sprawie ustalenia wymiaru składki na fundusz administracyjny NRA w 2023 r.

W związku z planowanym nowym wymiarem składki i udziału poszczególnych Izb w pokrywaniu budżetu NRA na rok 2023, Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie wyraża sprzeciw wobec kolejnej podwyżki składki na fundusz administracyjny NRA, postulując,
by składka ta na 2023 rok ustalona została w wysokości obowiązującej w I półroczu 2022 roku.

Podwyższenie składki w II półroczu 2022 roku – o 5 zł od każdego adwokata wykonującego zawód i o 10 zł od każdego adwokata niewykonującego zawodu – uzasadniane było koniecznością zgromadzenia funduszu na „informatyzację adwokatury” i miało mieć charakter przejściowy. Skutkowało to również koniecznością podniesienia składki izbowej.

W miejsce powrotu do składek w wysokości obowiązującej w I półroczu 2022 roku, planowany jest dalszy wzrost składki – o 2 zł dla adwokatów wykonujących zawód i o 7 zł dla adwokatów niewykonujących zawodu. Dla samej Izby Adwokackiej w Warszawie oznacza to wzrost składek odprowadzanych do NRA o kwotę 328.500,00 zł, co oznacza, że łączne obciążenie budżetu naszej Izby składkami na fundusz administracyjny NRA w 2023 roku wyniesie 3.624.120 zł (przy stanie osobowym Izby na dzień 19.10.2022 roku).

Zauważamy, że gdyby dotrzymane były zapowiedzi, że podwyżka zaplanowana w II półroczu 2022 roku miała mieć charakter przejściowy, w budżecie naszej Izby pozostałaby kwota 947.520,00 zł.

Krajowy Zjazd Adwokatury, w pkt 1 uchwały nr 24 z dnia 26 listopada 2016 roku, opowiedział się za zracjonalizowaniem zasad i wysokości odpisu na fundusz administracyjny NRA celem finansowego wzmocnienia Izb dla realizacji zadań własnych.

W ocenie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie planowane od stycznia 2023 r. kolejne podwyżki składki na fundusz administracyjny NRA nie zostały poprzedzone zracjonalizowaniem wydatków i ograniczeniem tych z nich, które bez uszczerbku dla działalności ustawowej NRA mogłyby zostać znacząco zredukowane. W dobie kryzysu ekonomicznego, jaki dotyka nasz kraj, w tym adwokatów, zasadny jest postulat obniżania kosztów działalności samorządu adwokackiego, a nie ich podwyższania.

Stanowisko ORA Nr 1 z dnia 21.10.2022_odpis