07.08.2023 / Wiadomości

Spotkanie z SSN Stanisławem Zabłockim – 12 września br.

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Mikołaj Pietrzak oraz Prezes Wolters Kluwer Polska Włodzimierz Albin zapraszają na spotkanie ze Stanisławem Zabłockim, Sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, które odbędzie się 12 września, we wtorek o godz. 17.00 w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Spotkanie związane będzie z wydaniem książki pt. „Notatki 2014-2020 czyli sześć lat tłusto-chudych”.

Rozmowę poprowadzi Wojciech Hermeliński, Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1281290682576390

Stanisław Zabłocki to Sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, wybitny znawca prawa karnego materialnego i procesowego.  

Urodził się w 1950 r. w Częstochowie. W latach 1974-1977 pracownik naukowy w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego; jednocześnie odbywał aplikację sądową, a następnie adwokacką. W latach 1980-1991 adwokat, członek władz korporacyjnych adwokatury warszawskiej, wybitny obrońca w sprawach karnych.  

Od 1991 r. sędzia w Izbie Karnej Sądu Najwyższego, od 1996 r. przewodniczący Wydziału V Kasacyjnego, a od 2001 r. Wydziału I Zagadnień Prawnych w tejże Izbie. Sędzia sprawozdawca m.in. w procesach kasacyjnych Bogusława Bagsika, Lwa Rywina, tzw. łowców skór.  

Wykładał na seminariach szkoleniowych dla sędziów sądów wszystkich szczebli, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych.  

Członek licznych zespołów powoływanych przez Prezydenta RP i Ministra Sprawiedliwości ds. nowelizacji kodyfikacji karnych, a od 2004 r. członek kolejnych Komisji Kodyfikacyjnych Prawa Karnego.  Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, a następnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.  

Autor 10 książek (w tym współredaktor i współautor: trzytomowego Komentarza do kodeksu postępowania karnego – 2 wydania, Elementów metodyki pracy sędziego w sprawach karnych – 2 wydania i Wzorów pism procesowych w sprawach karnych – 3 wydania) oraz ok. 250 artykułów, glos, przeglądów orzecznictwa, recenzji z zakresu prawa karnego i postępowania karnego.  

Autor referatów na ogólnopolskie konferencje naukowe.  

Główne pola zainteresowań: postępowanie odwoławcze i problematyka nadzwyczajnych środków zaskarżenia, rzetelny proces karny w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.  

Członek kolegiów redakcyjnych miesięczników „Palestra” i „Przegląd Sądowy” oraz rady programowej kwartalnika „Iustitia”. W latach 1991-2014 członek Państwowej Komisji Wyborczej.