Spotkanie ewaluacyjne z END w MS z udziałem przedstawicieli naszej izby

W dniach 23-25 stycznia 2024 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie ewaluacyjne, dotyczące implementacji w polskim porządku prawnym Dyrektywy nr 2014/41/UE w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego (END) w sprawach karnych oraz zagadnień praktycznych związanych z wydawaniem i wykonywaniem END przez polskie organy wymiaru sprawiedliwości.

W skład zespołu ewaluatorów wchodzili: przedstawiciel Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej, eksperci z Niemiec, Finlandii i Niderlandów oraz obserwator Eurojust z Irlandii. Polską stronę reprezentowali prokuratorzy, sędziowie, przedstawiciele organów ścigania – Policji, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej, a także przedstawiciele adwokatury – adw. prof. UW dr hab. Szymon Pawelec oraz adw. Jakub Placek – członkowie Izby Adwokackiej w Warszawie.

W toku spotkania strona polska odpowiadała na szereg pytań zespołu ewaluacyjnego dotyczących nie tylko wydawania i realizowania Europejskich Nakazów Dochodzeniowych, ale również polskich unormowań procedury karnej. Co istotne z punktu widzenia adwokatury, poruszane były także kwestie związane m.in. z zasadami reprezentacji stron na każdym etapie postępowania, koniecznością ochrony tajemnicy adwokackiej, doskonaleniem zawodowym adwokatów w sprawach transgranicznych oraz wybranymi ryzykami związanymi z regułami obciążania skazanego kosztami postępowania. W końcowym stanowisku ustnym zespół ewaluatorów wyraził bardzo pozytywną opinię na temat przebiegu tego wydarzenia, akcentując znaczenie zaangażowania w nie samorządu adwokackiego.