Pokaz filmu „Sędziowie pod presją” za nami

W dn. 24 stycznia br. Komisja Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu oraz Komisja Wizerunku, Edukacji i Komunikacji Społecznej zorganizowały pokaz filmu „Sędziowie pod presją”. Film wyprodukowany został przez Lollipop Films. Jest to już trzecia projekcja kina adwokackiego organizowanego przez naszą Izbę. W zeszłym roku mieliśmy okazję obejrzeć film „RBG” o amerykańskiej sędzi Ruth Bader-Ginsburg oraz film „Żeby nie było śladów”. Styczniowy pokaz cieszył się wyjątkową frekwencją pomimo obostrzeń sanitarnych. Bardzo nas cieszy, że wszyscy goście przedstawili certyfikaty szczepień i przez cały seans pozostali w maseczkach.  

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących.

Rozmowę z bohaterem filmu sędzią Igorem Tuleya oraz reżyserem Kacprem Listowskim przeprowadził Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Mikołaj Pietrzak.  Wśród gości zabrakło producentki Iwony Harris, która jak się okazało w ostatniej chwili, nie mogła wziąć udziału. To jej właśnie należą się podziękowania za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu tego wydarzenia.

Pani Iwona Harris była pomysłodawczynią filmu, którego idea narodziła się podczas rozmów z sędzią Urszulą Żółtak o presji jakiej są poddawani sędziowie a także o tym jak później dramatycznie zmienia się ich życie. Twórcy i bohaterowie filmu spotkali się na festiwalu Poland Rock w 2019 r., gdzie sędziowie i adwokaci prowadzili wspólnie warsztaty i symulacje rozpraw. Początkowo bohaterom filmu wydawało się, że kręcenie materiału zajmie najwyżej kilka dni. Projekt jednak ewoluował i przemienił się w pełnometrażowy film dokumentalny, który realizowany był przez dwa lata.

Wielkim wyzwaniem dla twórców było namówienie sędziów do opowiedzenia o swoim życiu prywatnym, nagranie przygotowań do rozpraw i rozmów  z adwokatami, nie naruszając jednocześnie tak ważnych dla zawodów prawniczych granic prywatności i tajemnicy adwokackiej.

Dziekan Mikołaj Pietrzak pytał o dokumentalny charakter filmu, ile jest w nim prawdy, a ile „prawdy obrazu”. Goście zgodnie oświadczyli, że w ich opinii film jest prawdziwy – nie ma w nim scen zaaranżowanych, w sposób naturalny i wiarygodny przedstawia to, co działo się w życiu jego bohaterów w ostatnim czasie, opowiada o ich walce o praworządność.

W filmie świetnie przedstawiona jest rola adwokata Jacka Dubois, który wraz z kolegami adw. Bartoszem Tiutiunikiem oraz adw. dr Michałem Zacharskim są obrońcami sędziego Tuleyi przed likwidowaną obecnie Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.  Rozmowy w kuchni z mecenasem Dubois pokazują jak w takich sytuacjach relacja z obrońcą może się przerodzić w bardzo cenną przyjaźń. 

Cieszymy się, że na pokazie mogliśmy gościć naszych kolegów adwokatów z „Wolnych Sądów” adw. Sylwię Gregorczyk-Abram, adw. Paulinę Kieszkowską-Knapik oraz adw. adw. Michała Wawrykiewicza, którzy stali się także bohaterami tego filmu.

Wśród publiczności zaleźli się także adw. Ryszard Kalisz, członek Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Andrzej Orliński i adw. Maciej Ślusarek – członkowie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Adwokat Maciej Ślusarek i jego kancelaria brali udział w produkcji filmu odpowiadając za współpracę prawną. Film razem z nami obejrzała także adw. Ewa Milewska-Celińska, która była gościem Dziekana przy okazji pokazu filmu „Żeby nie było śladów” jako wieloletni pełnomocnik oskarżenia posiłkowego rodziny Grzegorza Przemyka. 

Zaproszenie na projekcje przyjął także Pan Jacek Petrycki wybitny polski dokumentalista. Dziękujemy też za obecność za ekipie producenckiej: Panu Mateuszowi Wajdzie, operatorowi dodatkowych scen, Pani Darkowi Wancerzowi i Panu Maciejowi Wróblewskiemu – operatorom dźwięku oraz Panu Markowi Kurpiosowi, autorowi oprawy graficznej i efektów wizualnych. Dzięki ich pracy film ma wyjątkową oprawę.

Po projekcji filmu rozmowy przeniosły się do wyjątkowych wnętrz w kuluarach Kinoteki. W tym miejscu znajdowały się kiedyś sztandarowe sale kinowe, takie jak Przyjaźń, Wiedza, czy Młoda Gwardia.

Serdeczne podziękowania po raz kolejny kierujemy na ręce Pani Prof. Katarzyny Majchrzak z Kinoteka Multiplex, dzięki której nasze spotkania mają już charakter cykliczny.  

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 adwokatów i aplikantów adwokackich. Szczególnie cieszy duże zainteresowanie wśród młodych prawników, dla których bohaterowie filmu stali się ikonami popkultury i świata prawniczego.

Podziękowania należą się także organizatorom apl. adw. Justynie Łusiak, która zorganizowała zapisy na pokaz i koordynowała listę gości, adw. Marii Kozłowskiej  oraz adw. Tymoteuszowi Paprockiemu, który ze strony Komisji Wizerunku czuwał nad przygotowaniami do wydarzenia. Na miejscu przy sprawdzaniu listy i witaniu gości pomagali także członkowie Samorządu Aplikantów Adwokackich – apl. adw. Hanna Szkudlarek-Kownacka, apl. adw. Helena Lendzion, apl. adw. Rafał Skaradziński oraz apl. adw. Michał Terebecki.

Film „Sędziowie pod presją” jest dostępny odpłatnie od kilku dni na platformie VOD:

https://www.mojeekino.pl/en/vod/vod.1544-sedziowie-pod-presja-1?fbclid=IwAR0lbA3VVKBBU0IxKc88W24X94ufvysIMwvWP94sBZTe6J5e-bEeFM3-Ps4

Co do zasady nie publikujemy tego rodzaju propozycji usług odpłatnych, ale w tym przypadku uważamy, że należy rozpowszechnić informację o dostępności tego ważnego dla naszego środowiska filmu.

adw. Monika Rajska, Przewodnicząca Komisji Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu

apl. adw. Michał Terebecki, Samorząd Aplikantów Adwokackich, członek Komisji Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu