Ostrzeżenie: fałszywe faktury wykorzystujące dane kancelarii adwokackich

Koleżanki i Koledzy, Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie otrzymała informacje od kancelarii adwokackich działających na obszarze naszej Izby o wystawianiu w ich imieniu fikcyjnych faktur za obsługę prawną i wysyłaniu ich do przedsiębiorców. Podobne incydenty odnotowała Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.

Działanie to obejmuje wystawienie przez nieznanych sprawców faktur wykorzystujących dane faktycznie istniejącej kancelarii adwokackiej dostępne w CEIDG oraz przesłanie ich do losowych, najczęściej dużych podmiotów gospodarczych. Faktury zawierają numer rachunku bankowego niepowiązany z kancelarią, której dane wskazano jako wystawcę faktury, częstokroć też są wystawiane w walucie obcej i mogą zawierać zagraniczny rachunek bankowy. Są one wysyłane z fałszywego adresu e-mail, który jednak może być łudząco podobny do faktycznego adresu mailowego kancelarii adwokackiej.

Otrzymujemy sygnały, że działy księgowe spółek, które otrzymały fałszywe faktury, kontaktują się z kancelariami adwokackimi, których dane wykorzystano, celem potwierdzenia prawidłowości wystawianej faktury, jako że rachunki bankowe z faktur nie znajdowały się w rejestrze podatników VAT.

Wobec powyższego uprzejmie zalecamy Państwu szczególną ostrożność przy potwierdzaniu Państwa Klientom prawidłowości wystawianych faktur VAT, a także apelujemy o bieżącą aktualizację Państwa danych na tzw. Białej Liście Podatników VAT (aktualizacja danych w rejestrze następuje poprzez ich zmianę w CEIDG lub KRS).

Rekomendacje działania

Jeśli również Państwa dane zostaną wykorzystane celem wystawienia fikcyjnej faktury, zaleca się podjęcie następujących działań:

1. zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestępstwa do Prokuratury;
  2. zgłoszenia we właściwym dla Państwa Urzędzie Skarbowym, że nie jesteście Państwo wystawcą faktury – celem uniknięcia niekorzystnych skutków podatkowych dla Państwa;
  3. zgłoszenia incydentu do CERT Polska. Zgłoszenia dokonuje się online pod adresem: https://incydent.cert.pl
  4. zgłoszenia incydentu do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, za pośrednictwem platformy ePUAP lub mailowo na adres: ora.warszawa@adwokatura.pl wpisując w temacie wiadomości: „Incydent zgłoszenie” i wskazując do której Prokuratury przekazaliście Państwo swoje zawiadomienie;
  5. powiadomienia o fakcie wystawienia fałszywej faktury Banku, w którym prowadzony jest rachunek bankowy wskazany na fałszywej fakturze – tak, aby zgodnie z własnymi procedurami, w razie opłacenia faktury przez ofiarę wyłudzenia, Bank mógł zablokować wpłacone środki na rachunku technicznym.

Jednocześnie Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie deklaruje wszelką pomoc ze strony ORA, zwłaszcza podjęte zostaną interwencje mające zwrócić uwagę na potrzebę pilnego podjęcia działań w podobnych sprawach przez Prokuraturę i Krajową Administrację Skarbową.

Z poważaniem,

adw. Grzegorz Kukowka