Zajęcia fakultatywne dla aplikantów nt. ochrony środowiska naturalnego, przyrody i zwierząt pt.:” Zielony Blok”

Szanowni Państwo, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Aplikantów Adwokackich, Dział Szkolenia Aplikantów Adwokackich ma przyjemność zaprosić Państwa na zajęcia fakultatywne, które prowadzone będą przez adw. Karolinę Kuszlewicz oraz dr Ewę Dąbrowską nt. ochrony środowiska naturalnego, przyrody i zwierząt pt.:” Zielony Blok”.

Zajęcia będą ukierunkowane na tematy dotyczące poważnych wyzwań w obszarze regulacyjnym i stosowania prawa, o dużej wadze etycznej i praktycznej, które są w polskim kształceniu prawniczym wciąż niedoreprezentowane. Biorąc pod uwagę trend światowy w kierunku rozwoju nauki i myśli prawniczej w tym zakresie chcemy przedstawić Państwu poprzez ww. zajęcia jak ważna jest społeczna świadomość dotycząca wyzwań związanych z ochroną klimatu i przyrody, szczególnie w kontekście rozpatrywanych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejnych skarg w związku z nieprzestrzeganiem przez państwa dyrektyw dotyczących wskazanych powyżej obszarów regulacji.

Zajęcia odbywać się będą w formie zdalnej na platformie ZOOM w dwóch modułach – każdy po trzy bloki tematyczne w dniach:

Moduł I: „Dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska (ZAJĘCIA W CZERWCU 2024 r.) – Prowadząca MODUŁ I dr Ewa DĄBROWSKA

1. Dostęp do wymiaru sprawiedliwości w zakresie wniosków o dostęp do informacji o środowisku – 5 czerwca 2024 r. w godz. 17.30 do 20.15;
2. Dostęp do wymiaru sprawiedliwości w związku z udziałem społeczeństwa – 12 czerwca 2024 r. w godz. 17.30 do 20.15;
3. Dostęp do wymiaru sprawiedliwości w zakresie decyzji, działań i zaniechań wpływających na środowisko – 19 czerwca 2024 r. w godz. 17.30 do 20.15.

Moduł II: „Ochrona zwierząt” (ZAJĘCIA W MAJU 2024 r.) – Prowadząca MODUŁ II adw. Karolina KUSZLEWICZ

1. Prawnokarna ochrona zwierząt przed niehumanitarnym traktowaniem – 8 maja 2024 r. w godz. 17.30 do 20.15;
2. Postępowanie administracyjne w przedmiocie odebrania zwierzęcia – 15 maja 2024 r. w godz. 17.30 do 20.15;
3. Spory o zwierzęta – odpowiednie stosowanie przepisów o własności – 22 maja 2024 r. w godz. 17.30 do 20.15.

Poniżej przedstawiamy krótkie BIO każdej z Prelegentek:

Adw. Karolina KUSZLEWICZ – założycielka „Kancelarii nad Wisłą”, której wyłącznym obszarem praktyki są sprawy z zakresu ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego. Od ponad 10 lat reprezentuje w procesach sądowych organizacje społeczne, a także osoby fizyczne i prawne, na każdym z etapów postępowania, także przed Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Współpracuje z naukowcami i aktywistkami na rzecz zmiany systemowej, w tym opracowuje projekty ustaw i uchwał.

Jest autorką książek i opracowań specjalistycznych, m.in. „Komentarza do ustawy o ochronie zwierząt” (Wolters Kluwer 2021) oraz pozycji „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” (Wolters Kluwer 2019).

Wykłada od 2020 r. na Uniwersytecie Warszawskim, współpracuje z Centrum Polityk Publicznych i Spraw Regulacyjnych Uniwersytetu Śląskiego. Jest członkinią Stowarzyszenia im. Prof. Hołdy oraz Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Pełni funkcję Przewodniczącej Komisji ds. Zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym.

Poza wykładami akademickimi, posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i warsztatów dla organizacji społecznych, służb mundurowych i samorządów (w latach 2020-2023 to ok. 300 h udokumentowanych szkoleń).

Adw. Karolina Kuszlewicz jest wpisana na listę wykładowców Aplikacji Adwokackiej w Warszawie.

dr Ewa DĄBROWSKA – prawniczka Fundacji Client Earth w programie Demokracji Środowiskowej. Na co dzień zajmuje się efektywną implementacją Konwencji z Aarhus w Europie poprzez wspieranie strategicznych litygacji krajowych oraz działania rzecznicze, mające na celu zmianę istniejących regulacji prawnych. Wcześniej pracowała w działach procesowych warszawskich kancelarii, zajmując się głównie prawem karnym i prawami człowieka w postępowaniach krajowych i przed międzynarodowymi organami. Doświadczenie zdobywała także w organizacjach praw człowieka i podczas badań w ramach studiów doktoranckich w PAN poświęconych odpowiedzialności multinarodowych korporacji za szkody na środowisku (Uniwersytet w Zurychu, European University Institue we Florencji).

Absolwentka Szkoły Ekopoetyki przy Instytutu Reportażu stworzonej przez reportera Filipa Springera i poetkę Julię Fiedorczuk w celu zmiany narracji wokół katastrofy klimatycznej i kryzysu bioróżnorodności. Poza studiami prawniczymi na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła także porównawcze studia cywilizacji na Wydziale Filozoficznym (licencjat i magister).

Odbyła aplikację adwokacką zakończoną zdanym w 2020 r. egzaminem adwokackim w Izbie Adwokackiej w Warszawie, obecnie w procedurze uzyskania wpisu na listę adwokatów niewykonujących zawodu.

Mail z linkiem do zajęć otrzymali aplikanci indywidualnie na maila.

Serdecznie zapraszamy na zajęcia!