Konferencja: Godność… Czy na pewno? – 14 października br.

„Godność… Czy na pewno? Instytucja ubezwłasnowolnienia, proces tranzycji płci i ochrona zdrowia psychicznego w świetle obowiązku poszanowania i ochrony godności ludzkiej przez władze publiczne, wynikającego z art. 30 Konstytucji RP” to temat konferencji, którą organizują wspólnie Komisja do spraw Równego Traktowania NRA, Komisja Praw Człowieka NRA. Wydarzenie, w formie hybrydowej – na Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz online – odbędzie się 14 października.

Część stacjonarna będzie miała miejsce w Uczelni Łazarskiego przy ul. Świeradowskiej 43 w Warszawie.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zgłoszenie swojego udziału stacjonarnego na adres press@nra.pl

Transmisja online będzie przeprowadzona na kanale Adwokatury Polskiej na YouTube oraz na profilu NRA na Facebooku.

Rozpoczęcie konferencji godz. 12:00

Przywitanie gości: adw. Przemysław Rosati, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. dr Katarzyna Golusińska, przewodnicząca Komisji do spraw Równego Traktowania przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, adw. Natalia Klima-Piotrowska, Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz dr hab. Małgorzata Sieradzka, prof. UŁa, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.

Panel I: 12:10 – 13:50

Procedury korekty płci, moderuje adw. Karolina Gierdal

• mgr Dominik Haak, psycholog
  • mgr Marek Urbaniak, prawnik
  •  Nina Kuta, aktywistka
  •  mgr Ewelina Milan, Uczelnia Łazarskiego

Zagadnienia:

1. Jak wygląda aktualnie procedura uzgodnienia płci prawnej i czy realizuje ona obecne standardy ochrony praw człowieka?
  2. Jak przeprowadzić proces o ustalenie płci możliwie w najmniejszym stopniu naruszając godność osoby? (pomijanie dowodów zgłaszanych przez pozwanych rodziców, niesięganie po opinię biegłego, wyrok wydawany na niejawnym)
  3. opiniowanie do procesów o ustalenie płci – jak wygląda? o co są pytane osoby transpłciowe?
  4. jakie są postulaty osób transpłciowych w zakresie opieki medycznej? czym jest demedykalizacja?
  5. jakie są postulaty osób transpłciowych w zakresie tranzycji prawnej? jak powinno wyglądać idealne postępowanie?

Przerwa Kawowa

Panel II: 14:00-15:45

Zdrowie psychiczne, moderuje adw. Maria Sankowska-Borman

Debata ekspercka, prelegenci:

• prof. dr hab. Barbara Remberk, konsultantka krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży
  • dr hab. n.med. Wojciech Merk
  • dr Piotr Karniej, specjalista ds. zarządzania służbą zdrowia
  • adw. Michał Chochoła
  • adw. Paulina Kieszkowska-Knapik

Zagadnienia:

1. Jak funkcjonuje obecnie standard ochrony osoby z zaburzeniami psychicznymi?
2. Czy zasadne jest stwierdzenie, że osoba z zaburzeniami psychicznymi jest systemowo dyskryminowana?
3. Czy istnieje możliwość stworzenia alternatywnego dla przymusowego leczenia systemu zrównoważonej opieki psychiatrycznej?
4. Czy obecny standard ochrony osoby z zaburzeniami psychicznymi wystarczająco zabezpiecza jej dobra osobiste?
5. Czy ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich wystarczająco zabezpiecza prawa dziecka zagrożonego demoralizacją w zakresie kontroli instytucjonalnej nad umieszczeniem dziecka w szpitalu psychiatrycznym?

Przerwa kawowa

Panel III: 16:15-18:00

Instytucja ubezwłasnowolnienia, moderuje adw. Katarzyna Heba

Debata ekspercka, prelegenci:

• dr Monika Zima Pariaszewska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
  • adw. Jarosław Jagura, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
  • prok. dr Małgorzata Szeroczyńska
  • dr Przemysław Buczkowski, Uczelnia Łazarskiego

Zagadnienia:

1. Czy zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia jest obowiązkiem Polski wynikającym z odpowiednich dokumentów międzynarodowych?
2. Czy zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia może budzić zagrożenia dla bezpieczeństwa w obrocie prawnym  tych osób?
3. Jakie rozwiązania prawne zamiast instytucji ubezwłasnowolnienia są proponowane w projekcie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Szczegółowe ich omówienie?
4. Czy proponowane rozwiązania wypełniają zalecenia stosownych organów międzynarodowych?

Zakończenie konferencji