20.06.2023 / Wiadomości

Izba Adwokacka w Warszawie uroczyście odebrała w Amsterdamie prestiżową nagrodę Ludovica Trarieux

16 czerwca br. w ramach Kongresu Generalnego FBE i uroczystego spotkania prawniczej organizacji międzynarodowej „Lawyers for Lawyers” Dziekan ORA w Warszawie – adw. Mikołaj Pietrzak odebrał w imieniu Izby Adwokackiej w Warszawie nagrodę im. Ludovica Trarieux – wyróżnienie dla Samorządu Adwokackiego w ramach International Human Rights Prize za rok 2022 – jedną z najbardziej prestiżowych nagród międzynarodowych przyznawanych obrońcom praw człowieka i organizacjom stojącym na ich straży. Gospodarzem Kongresu była partnerska Izba Adwokacka w Amsterdamie.

Począwszy od roku 2016, obok nagrody dla obrońcy praw człowieka (pierwszym laureatem nagrody był Nelson Mandela), przyznawana jest również nagroda specjalna, honorująca instytucję zrzeszającą prawników, która w szczególny sposób wpisała się w wartości leżące u podstaw nagrody. Do tej pory nagrodę tę Jury zdecydowało się przyznać trzykrotnie: Izbie Adwokackiej Beludżystanu (2017 r.), Izbie Adwokackiej w Diyarbakır (2018 r.), Izbie Adwokackiej w Beirucie (2021 r.). W roku 2022 nagroda specjalna została przyznana po raz czwarty w historii i trafiła do Izby Adwokackiej w Warszawie.

Nagrodę indywidulaną Ludovica Trarieux – International Human Rights Prize za rok 2022 otrzymał irański adwokat, Amirsalar Davoudi, obrońca irańskiej opozycji, skazany na 30 lat pozbawienia wolności i 111 batów, wzór obrońcy godności człowieka i jego niezbywalnych praw, przetrzymywany w irańskim więzieniu od listopada 2018 r.

Nagroda przyznana naszej izbie jest wielkim wyróżnieniem dla całej adwokackiej społeczności. Patron Nagrody, Ludovic Trarieux, jako mąż stanu, jako adwokat, jako założyciel Ligi Praw Człowieka symbolizował wszystko, co jest drogie naszym wspólnotom prawniczym: walkę o przestrzeganie praw i wolności, sprawiedliwość dla jednostki nawet w obliczu przeciwności losu.

Laudację na cześć naszej izby wygłosiła sędzia Tamary Trotman z organizacji „Judges for Judges”. Wskazała w niej na niestrudzone zaangażowanie naszej izby w ochronę praworządności zarówno na poziomie instytucjonalnym, jak i sądowym w Polsce. Podkreśliła także, iż izby adwokackie mają do odegrania kluczową rolę w demokratycznym społeczeństwie, aby umożliwić swobodne i niezależne wykonywanie zawodu prawnika oraz zapewnić dostęp do wymiaru sprawiedliwości i ochronę praw człowieka, w szczególności gwarancji należytego procesu i rzetelnego procesu.

Pełna treść wystąpienia Tamary Trotman – tutaj

Dziekan ORA w Warszawie, odbierając nagrodę, powiedział, iż wyróżnienie dla naszej izby jest tym bardziej znaczące, że zostało przyznane wraz z tegoroczną Nagrodą Praw Człowieka im. Ludovica Trarieux, którą otrzymał prawnik, którego odwaga i wytrwałość w walce o godność człowieka w obliczu tortur i więzienia przez represyjne irańskie państwo autorytarne jest niezrównane i powinno stanowić symbol dla wszystkich prawników i obrońców praw człowieka na całym świecie.

– Panie Amrisalar Davoudi, członkowie Izby Adwokackiej w Warszawie, całe środowisko prawnicze w Polsce składają Panu wyrazy uznania. W ich imieniu proszę przyjąć wyrazy najgłębszego podziwu i szacunku. Nasze wyzwania bledną w porównaniu z okrutnymi represjami, z jakimi Pan się spotyka – zakończył Dziekan ORA w Warszawie.

Pełna treść wystąpienia Dziekana – tutaj