Dziekan ORA w Warszawie na uroczystych obchodach 30-lecia FBE w Palermo

W dniach 17-19 listopada br. w Plaermo odbył się wyjątkowo uroczysty, bo jubileuszowy kongres FBE. Była to okazja do świętowani 30. urodzin The European Bars Federation. W wydarzeniach jubileuszowych i kongresie z tej okazji uczestniczył Dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak.

Założona w 1992 roku Federacja zrzesza około miliona prawników z całej Rady Europy. Zasady i cele pracy FBE to obrona fundamentalnych zasad Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zagwarantowanie usług niezależnych prawników osobom fizycznym, instytucjom i korporacjom, stworzenie niezależnej organizacji zapewniającej poszanowanie podstawowych zasad zawodu prawnika w Europie oraz domaganie się uznania szczególnej roli pełnionej przez europejskie adwokatury w obronie wszelkich swobód przed wszystkimi władzami politycznymi, gospodarczymi i sądowniczymi.

Gospodarzem Kongresu Generalnego FBE z okazji 30-lecia tej organizacji była Izba Adwokacka w Palermo.

Kongres odbył się pod hasłem: „Prawnicy w ataku”.

Uczestnicy kongresu i pomysłodawcy tematu kongresu podkreślali, iż reformy wymiaru sprawiedliwości na poziomie europejskim, zmiany w gospodarce i kryzys związany z pandemią wywarły ogromny wpływ na zawody prawnicze. Rola izb adwokackich stała się kluczowa w obronie prawników i zasad państwa prawa.

Podkreślali także, iż to właśnie dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, prawnicy muszą bronić rządów prawa w formie indywidualnej lub stowarzyszonej, w związku z narastaniem konfliktów między narodami, podziałami politycznymi, starciami społecznymi, a także dążeniami niektórych rządów do ograniczenia podstawowych praw i wolności.

Kongres był okazją do wymiany poglądów na temat działań podejmowanych przez różne kraje w zakresie pomocy prawnikom, pomocy w rozwiązywaniu konfliktów, zapobieganiu im i obronie prerogatyw prawniczego zawodu.

Kongres był także, jak zazwyczaj, okazją, aby zacieśnić relacje pomiędzy zrzeszonymi Izbami Adwokackimi i znaleźć nowych partnerów.