Dowód z kamery indywidualnej funkcjonariusza Policji – UW zaprasza adwokatów i aplikantów do wzięcia udziału w badaniach naukowych

Szanowni Państwo Adwokaci, Aplikanci Adwokaccy, Przedstawicielki i Przedstawiciele Palestry, zwracamy się do Państwa w związku z prowadzonymi na Uniwersytecie Warszawskim badaniami, których celem jest eksploracja wykorzystania nagrań z kamer nasobnych jako materiału dowodowego w postępowaniach karnych i innych.

Kamery nasobne to urządzenia służące do nagrywania obrazu i dźwięku, umieszczane na mundurze policjanta (lub innego funkcjonariusza) w celu rejestrowania przebiegu służby. Zostały wdrożone w Polsce w roku 2017, między innymi w związku z głośnymi przypadkami nadużycia uprawnień przez interweniujących funkcjonariuszy. Miały doprowadzić do ograniczenia użycia siły przez policjantów, ale i do zmniejszenia agresji wobec samych funkcjonariuszy, a wreszcie zapewniać rzetelny, obiektywny dowód na przebieg interwencji.

Obecnie, w siedem lat po wdrożeniu kamer nasobnych w Policji, nie została przeprowadzona ewaluacja skuteczności tych urządzeń. Wstępne dane zabrane przez nasz zespół sugerują, że jedynie promil spośród wykonanych nimi nagrań jest rzeczywiście wykorzystywany jako dowód w jakimkolwiek postępowaniu. Przykładowo spośród blisko 54 tysięcy nagrań wykonanych w 2022 roku kamerami nasobnymi oddanymi do dyspozycji Komendy Rejonowej Policji Warszawa I tylko 143 (0,27 %) zabezpieczono jako dowody na potrzeby spraw karnych, wykroczeniowych i dyscyplinarnych.

Niezbędne wydaje się, aby rzetelnie ocenić funkcjonowanie kamer nasobnych, zwłaszcza w aspekcie dowodowym, oraz przedstawić rekomendacje co do ich przyszłego wykorzystywania. Ocena taka nie może zaś abstrahować od głosu środowisk bezpośrednio zainteresowanych, a jednym z nich jest niewątpliwie Palestra. Dlatego też zwracamy się do Państwa o pomoc.

Zwracamy się do tych z Państwa, którzy chcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami, a brali udział jako obrońcy lub pełnomocnicy w przynajmniej jednym postępowaniu, w którym rzeczywiście wystąpił dowód z nagrania z kamery nasobnej policjanta (lub innego funkcjonariusza). Pragnęlibyśmy przeprowadzić z takimi osobami krótki (ok 30 min) wywiad, w trakcie które poruszone zostaną kwestie związane z kamerami nasobnymi, w tym: w jakie formie i z czyjej inicjatywy dowód taki wprowadzany jest do procesu, w jakiego rodzaju sprawach najczęściej występuje lub powinien występować, czy przeprowadzenie lub interpretacja takiego dowodu powoduje trudności lub wątpliwości, jaka jest rzetelność takiego dowodu i czy bywa on kwestionowany i inne. Wywiady zostałyby przeprowadzone w formie rozmowy osobistej, po uprzednim uzgodnieniu, w miejscu i czasie dogodnym dla Państwa.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w badaniu uprzejmie prosimy o kontakt z:

Ada Cwyl (e-mail: a.cwyl@student.uw.edu.pl, tel. 505-185-220),

ewentualnie: Jędrzej Kupczyński (e-mail: j.kupczynski@uw.edu.pl, tel. 695-658-852)

W razie wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji. Wyrażamy przekonanie, że Państwa zaangażowanie przyczyni się do pełniejszego zrozumienia problematyki funkcjonowania kamer nasobnych, co z kolei doprowadzi do rzetelnej ewaluacji tej technologii i usprawni korzystanie z niej w przyszłości.

Badania naukowe prowadzone są pod kierunkiem dr. hab. Pawła Waszkiewicza prof. UW w ramach seminarium “Kryminalistyka – czynności śledcze”, a zgromadzone dane zostaną wykorzystane także na potrzeby ogólnopolskiego projektu “Kamery nasobne w pracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości”, realizowanego przez Uniwersytet Warszawski ze środków Narodowego Centrum Nauki (projekt nr 2021/41/B/HS5/02988, konkurs OPUS 21).

 

Koordynatorzy Badań