Akcja „Znicz” – aplikantki i aplikanci odwiedzili ponad 600 kwater na 24 cmentarzach

Samorząd Aplikantów Adwokackich Izby Adwokackiej w Warszawie przy współpracy z Działem Szkolenia Aplikantów przeprowadził w dniach 25 października – 1 listopada 2023 roku samorządową akcję „Znicz”, w ramach której aplikantki i aplikanci naszej Izby udali się – z okazji przypadających na początek listopada uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego – na groby adwokatów i adwokatek, by w dowód pamięci i wdzięczności zapalić na nich światło i ustawić tabliczki z napisem „W dowód pamięci Palestra Warszawska”.

Szczegółowe sprawozdanie z akcji dla Prezydium ORA w Warszawie przygotował apl. adw. apl. adw. Miłosz Kolcz-Otwinowski Członek Prezydium Samorządu Aplikantów.

W bieżącym roku aplikantki i aplikanci mieli do odwiedzenia 604 kwatery (z których ostatecznie 4 kwatery zostały wyłączone z akcji) na 24 cmentarzach i innych miejscach pochówku w Warszawie i jej okolicach, a także w odleglejszych miastach jak Łowicz czy Białystok.

Cala akcja została przeprowadzona wg formuły przydziału pomiędzy poszczególne grupy puli kilkudziesięciu kwater, które miały zostać odwiedzone przez aplikantki i aplikantów chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu. Koordynowaniem całości akcji zajęli się starostowie I roku szkolenia, zaś na poziomie działań w terenie za organizację odpowiedzialni byli poszczególni starostowie grup. W każdej z grup do wzięcia udziału w akcji zgłaszało się średnio od kilku do kilkunastu aplikantów.

Zebrawszy informację zwrotną od uczestników akcji okazało się, że w przeważającej liczbie przypadków zaopatrzenie grobów członków Palestry Warszawskiej w światło i pamięć odbyło się bezproblemowo. W stosunku jednak do niektórych kwater zgłoszono uwagi dot. stanu zachowania grobu czy też jego lokalizacji. Niektóre groby okazywały się bowiem zaniedbane i rzadko odwiedzane. Niekiedy zauważono brak informacji o pochówku danej osoby w ustalonym miejscu, pomimo odnalezienia istniejącego grobu. Kilkukrotnie skorygowano błędy położenia kwater umieszczone w tabeli pochówków, wykorzystywanej przez uczestników akcji. Niestety, pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań za pomocą aplikacji mobilnych, jak i w terenie, a także wykonanej kwerendy w jednej z parafii warszawskich, nie udało się odnaleźć grobów 11 zmarłych członków Izby Warszawskiej.

Należy podkreślić, że akcja „Znicz” okazała się nie tylko wydarzeniem, podczas którego aplikantki i aplikanci uczcili pamięć zmarłych adwokatów i adwokatek naszej Izby, lecz także mieli okazję do aktywnego spędzenia czasu i integracji środowiskowej połączonej z działaniem dla wspólnego dobra.

W imieniu Dziekana ORA w Warszawie oraz Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie dziękujemy wszystkim Aplikantkom i Aplikantom za zaangażowanie w akcję, a Samorządowi Aplikantów Adwokackich Izby Adwokackiej w Warszawie oraz kierownikowi Szkolenia Aplikacji Adwokackiej adw. Ewie Bojanowskiej za jej koordynację.