445 nowych adwokatek i adwokatów naszej izby złożyło ślubowanie

2 września 2022 r. sala konferencyjna w Hotelu Hilton Warsaw City wypełniła się po brzegi. 445 ślubujących adwokatek i adwokatów oraz ponad 1000 towarzyszących im osób, wyjątkowi goście i niepowtarzalna atmosfera. Niepowtarzalna szczególnie dlatego, iż po covidowej dwuletniej izolacji była to okazja, aby poczuć na nowo wyjątkową wspólnotę naszej izby.

Uroczystości przewodniczył Dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak. Towarzyszyli mu – oprócz członków Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie – zaproszeni goście. Wśród nich byli obecni m. in. adw. Przemysław Rosati – Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Bartosz Grohman – Sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Rafał Dębowski – członek Naczelnej Rady Adwokackiej, SSN Dariusz Zawistowski , SSA Paweł Iwaniuk – Prezes Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, Sędzia Alojzy Skrodzki – Wiceprezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Marian Witkowski, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej i wielu innych.

W imieniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie ślubujących powitał Dziekan adw. Mikołaj Pietrzak, podkreślając przede wszystkim, iż kluczową rolę w pracy adwokata odgrywa niezależność wewnętrzna wyrażająca się w odwadze oraz obronie praw i wolności klientów, szczególnie w obliczu presji władz, społeczeństwa, mediów, a także środowiska. Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę na to, że adwokatura opiera się na czterech fundamentach: odwagi, niezależności, wolności i przyzwoitości. Zaznaczył także, iż żyjemy w trudnych czasach, więc bardzo łatwo jest nam popaść w zwątpienie. „Świat wrze od konfliktów. Niestety w życiu publicznym przybywa cyników. Można by rzec, że trzeba zdobyć się na pewną zuchwałość, by dojrzeć światełko nadziei. Niech tym światełkiem dla nas wszystkich będzie adwokatura” – podkreślił Prezes NRA.

W imieniu ślubujących wystąpiła starosta roku, adw. Justyna Łusiak, która podziękowała członkom rodzin i przyjaciołom ślubujących za ich nieocenione wsparcie w czasie całej drogi do uzyskania tytułu zawodowego adwokata; patronom, którzy uczyli aplikantów czym w praktyce jest wykonywanie najpiękniejszego zawodu na świecie oraz warszawskiej Radzie. Podkreśliła także, że czas aplikacji to czas nauki, ale także – a może przede wszystkim – nawiązywania przyjaźni i znajomości zawodowych, które zostaną z adwokatami na lata.

Zwyczajem lat poprzednich dedykowany na tę okoliczność wykład skierowany do ślubujących wygłosiła adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, współzałożycielka inicjatywy „Wolne Sądy”. Zwróciła w nim uwagę na odpowiedzialność, której z chwilą złożenia ślubowania podejmuje się każda adwokatka i każdy adwokat – „Pamiętajcie, że wchodząc do tego zawodu przyjmujecie na siebie odpowiedzialność nie tylko za stanie na straży prawa, ale w konsekwencji za pokojowe współistnienie społeczne oparte o uzgodnione i zaakceptowane normy. Ani teraz, ani w żadnym innych momencie Waszego życia zawodowego ten obowiązek nie pozwala pozostać obojętnym” – mówiła w swoim wystąpieniu. Podkreśliła także, iż niezależnie od tego, jak potoczą się losy zawodowe adwokatek i adwokatów, ciąży na nich odpowiedzialność za sprzeciwianie się złu, a  „Niezależność zawodu sędziego jak i adwokata służy ochronie obywatela, bo niezależność naszego zawodu to bastion wolnego i demokratycznego społeczeństwa”.

Zwróciła się także w pięknych i wzruszających słowach bezpośrednio do ślubujących – „Każdy adwokat jest obrońcą praw człowieka. Każdy. Nie wierzę, że każdy z Was na tej sali nie nosi w sobie jakiejś formy niezgody na otaczający go świat, że coś Was szczególnie w tym świecie nie uwiera – dyskryminacja mniejszości, prawa zwierząt, niesłuszne skazania, równy dostęp do służby zdrowia, jawność życia publicznego. Odnajdźcie to w sobie, bo jesteście nadzieją na to, że nieustannie będziecie pielęgnować w sobie niezgodę na zło, ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Nadzieją na to, że empatia i odwaga nigdy Was nie opuści, że trudy codzienności, nie przysłonią wam tego co najważniejsze, że adwokatura to służba innymi i odpowiedzialność za porządek społeczny”.

 Swoje wystąpienie zakończyła słowami Marka Tulliusza Cycerona: „Z pewnością nic nie jest ważniejsze niż uświadomienie sobie, że narodziliśmy się dla sprawiedliwości”. Pełna treść wystąpienia poniżej.

Podczas ślubowania wręczono nagrody dla osób, które uzyskały najwyższe wyniki z egzaminu adwokackiego w 2022 r.

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie ufundowała togi trzem adwokatkom, które uzyskały najlepsze oceny tj.:

– adw. Marcie Czernik – która uzyskała ocenę celującą (6) z aż dwóch części egzaminu i nie otrzymała żadnej oceny dostatecznej;

– adw. Monice Fediuk – która uzyskała ocenę bardzo dobrą (5) z aż czterech części egzaminu i nie otrzymała żadnej oceny dostatecznej;

– adw. Katarzynie Sieliwonik – która uzyskała ocenę bardzo dobrą (5) z aż czterech części egzaminu i nie otrzymała żadnej oceny dostatecznej.

Ponadto ORA nagrodziła cztery osoby, które uzyskały ocenę celującą (6) z jednej części egzaminu. Nagrodzeni otrzymali imiennie grawerowane pióra.

– adw. Karolina Chrószcz

– adw. Kamila Ferenc

– adw. Alicja Flis

– adw. Karolina Kucińska

W ramach gratulacji ww. osoby otrzymały także zestaw książek od Naczelnej Rady Adwokackiej oraz książki ufundowane przez Wydawnictwo C.H. Beck oraz Wolters Kluwer.

Dla wszystkich ślubujących zostały natomiast przygotowane upominki – izbowy, zielony kubek, długopis, ołówek oraz materiałowa torba z logotypem izby warszawskiej, którego elementem jest paremia „Audemus Iura Nostra Defendere”, co oznacza „Miejmy odwagę bronić naszych praw”.

Dziękujemy Kołu Młodych pod przewodnictwem adw. Marii Kozłowskiej i Komisji Wizerunku kierowanej przez adw. Tymoteusza Paprockiego za ogromny nakład pracy przy przygotowaniu upominków

W imieniu Dziekana ORA w Warszawie i Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie dziękujemy także wszystkim pracownikom Biura ORA, którzy przyczynili się do organizacji tej wyjątkowej uroczystości.

Wszystkim nowy adwokatkom i adwokatom naszej Izby raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów zawodowych.

Dziekan oraz członkowie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie

 

Przemówienie adw. Sylwii Gregorczyk-Abram