Zajęcia fakultatywne dla aplikantów z tzw. „Nowych Technologii”

Szanowni Państwo, Aplikantki i Aplikanci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Aplikantek i Aplikantów Naszej Izby oraz mając na uwadze wyzwania powstające każdego dnia w świecie prawa nowych technologii, Dział Szkolenia Aplikantów Adwokackich ma przyjemność zaprosić Państwa na zajęcia fakultatywne adw. Aleksandry Iskry-Nowiszewskiej nt. ”Nowych Technologii”. Zajęcia odbywać się będą w formie zdalnej na platformie ZOOM w czterech blokach tematycznych, pierwsze dwa już w kwietniu. Poniżej przedstawimy Państwu zakres tematyczny zajęć oraz notkę biograficzną Prelegentki.

Temat 1 – 4 kwietnia 2024 r. –„Godna zaufania sztuczna inteligencja w obliczu AI Act”

W trakcie zajęć przedstawiona zostanie tematyka w zakresie unijnego rozporządzenia AI Act.

Dzięki szkoleniu Słuchacze poznają wpływ wdrożeń systemów sztucznej inteligencji na biznes, wymagania związane z etycznymi aspektami sztucznej inteligencji, oczekiwania stawiane przed przedsiębiorcami wdrażającymi systemy sztucznej inteligencji w swoich organizacjach. Świadomość potencjału wynikającego z wdrożeń systemów sztucznej inteligencji oraz ryzyka z tym związanego pomoże lepiej zrozumieć wyzwania powstające każdego dnia w świecie prawa nowych technologii.

Temat 2 – 11 kwietnia 2024 r. – „Sztuczna inteligencja w świecie własności intelektualnej”

W trakcie zajęć przedstawione zostanie zagadnienie sztucznej inteligencji z perspektywy ochrony własności intelektualnej. Zaprezentowane zostaną najnowsze poglądy dotyczące praw autorskich oraz praw własności przemysłowej w odniesieniu do AI. Słuchacze poznają różnice między ochroną programu komputerowego a wynalazku wspomaganego komputerowo. Na przykładzie orzecznictwa i doktryny aplikanci odkryją, kto może być twórcą sztucznej inteligencji, a także jakie reguły prawne związane są z ChatemGPT.

Tematyka pozostałych zajęć (termin wstępny: maj 2024 r.) będzie na bieżąco ustalany przez Wykładowczynię na podstawie potrzeb zgłaszanych przez Słuchaczy.

Adwokat Aleksandra Iskra-Nowiszewska specjalizuje się w prawie własności intelektualnej oraz prawie nowych technologii. Założycielka Kancelarii Adwokackiej AIskra. Etyczka AI. TOP 100 Women in AI w Polsce według rankingu Perspektyw. Członkini Instytutu LegalTech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. W latach 2021-2023 Przewodnicząca Sekcji Prawa Autorskiego i Nowych Technologii przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu Genewskiego. Wykładowczyni. Prowadząca szkolenia z zakresu prawa nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki sztucznej inteligencji. Jej zespół otrzymał wyróżnienie UNICEF podczas Global Legal Hackathon za pomysł stworzenia aplikacji dla dzieci i młodzieży z zakresu pierwszej pomocy psychologicznej ,,U OK”.

Linki do rejestracji na zajęcia otrzymają aplikanci mailem.

Serdecznie zapraszamy!