11.03.2024 / Sport

XXXIX Narciarskie Mistrzostwa Polski Adwokatów Szklarska Poręba – 29 lutego – 3 marca 2024 roku

W dniach 29.02.2024 r. – 03.03.2024 r. reprezentacja Izby Adwokackiej w Warszawie wzięła udział w XXXIX Narciarskich Mistrzostwach Polski Adwokatów w Szklarskiej Porębie organizowanych przez Izbę Adwokacką w Wałbrzychu oraz Komisję Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Siedzibą Mistrzostw był gościnny hotel Blue Mountain Resort. W zawodach licznie wzięli udział przedstawiciele niemal wszystkich Izb Adwokackich.

W czwartek 29 lutego 2024 r. wydarzenie uroczyście otworzyli adw. Przemysław Rosati – Prezes NRA,  adw. Stanisław Estreich – Przewodniczący Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz adw. Jerzy Lachowicz – Wicedziekan ORA w Wałbrzychu.

Integralną częścią tegorocznych Mistrzostw był panel szkoleniowo-konferencyjny z udziałem Prezesa NRA adw. Przemysława Rosatiego i adw. Jacka Dubois, podczas którego omówiono aktualne wyzwania stojące przed Adwokaturą Polską dyskutując także o roli adwokatów wobec kryzysu wymiaru sprawiedliwości.

W rywalizacji sportowej w pierwszym dniu zawodów 1 marca 2024 r. zawodniczki i zawodnicy zmierzyli się w narciarstwie alpejskim i snowboardzie na stokach Ski Areny Karpacz na naśnieżonym i wydzielonym wyłącznie dla potrzeb zawodów stoku narciarskim „Euro” o „czerwonym” poziomie trudności. Po zawodach miłośnicy białego szaleństwa mieli możliwość jazdy rekreacyjnej i skorzystali w pełni i z przyjemnością z tak dobrze przygotowanego stoku pomimo problemów ze śniegiem.

Drugiego dnia Mistrzostw 2 marca 2024 r. odbyła się rywalizacja zawodników w konkurencji „Bieg na szczyt” w stylu dowolnym. Zawodnicy wystartowali ze wspólnego startu na trasę z Zakrętu Śmierci w Szklarskiej Porębie z metą na szczycie Wysoki Kamień w Izerach (1058 m.n.p.m.), zakończoną poczęstunkiem w schronisku.

Reprezentanci naszej Izby wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca w swoich grupach, zdobywając jednocześnie punkty liczone do klasyfikacji izbowej XXXIX Narciarskich Mistrzostwach Polski Adwokatów.

I tak w slalomie narciarskim najszybsze czasy przejazdów uzyskali i wygrali w swoich kategoriach wiekowych sięgając po złoto: wytrawny narciarz zapisany w historii polskich sportów zimowych adw. Ludwik Żukowski, adw. Tomasz Karnkowski, adw. Konrad Godlewski i apl. adw. Maksymilian Jabłecki.

Drugi czas w swojej kategorii uzyskał apl. adw. Adam Misztal, trzecie miejsce przypadło adw. Damianowi Pietrzykowi, a czwarte adw. Przemysławowi Rosatiemu.

Wśród Pań w slalomie narciarskim wspaniale reprezentowała nas adw. Izabella Kossakowska-Karnkowska, która stanęła na trzecim stopniu podium w swojej grupie.

W „Biegu na szczyt” nasi reprezentanci również zajęli wysokie premiowane lokaty w swoich kategoriach. Po srebro dobiegli adw. Tomasz Karnkowski i apl. adw. Maksymilian Jabłecki, trzeci czas uzyskali adw. Jacek Dubois i apl. adw. Adam Misztal, czwarte miejsce przypadło adw. Przemysławowi Rosatiemu. Wśród Pań w swojej grupie adw. Kinga Guzek zajęła piąte miejsce.

Apl. adw. Maksymilian Jabłecki został uhonorowany statuetką Najlepszego Zawodnika XXXIX Narciarskich Mistrzostw Polski Adwokatów. Spośród wielu innych znakomitych zawodników reprezentant Izby Adwokackiej w Warszawie według organizatorów wyróżnił się wysokimi lokatami w swojej kategorii zarówno w slalomie narciarskim, jak i w „Biegu na szczyt”.

Podczas uroczystej kolacji rozdano puchary zwycięzcom w poszczególnych konkurencjach narciarskich. Doniosłym elementem uroczystości był moment, w którym Prezes NRA oficjalnie poinformował o nadaniu Uchwałą Prezydium NRA kolejnym edycjom Mistrzostw Polski Adwokatów w narciarstwie imienia adwokata Jerzego Zięby, znanego z miłości do sportu propagatora sportowej integracji w Adwokaturze. Upamiętniony wieloletni Dziekan ORA w Kielcach, organizator kilkunastu edycji mistrzostw narciarskich, szczególnie zasłużony dla Adwokatury był wielkim przyjacielem także naszej Izby.

Oficjalne zakończenie Mistrzostw uświetnił swoją obecnością także adw. Jerzy Świteńki – Dziekan ORA w Wałbrzychu. W nawiązaniu do uchwały Prezydium NRA, wręczono puchary imienia adw. Jerzego Zięby w klasyfikacji Izb Adwokackich. W tej rywalizacji zwyciężyła goszcząca nas Izba Adwokacka w Wałbrzychu, srebro zdobyła Izba Warszawska przed Izbą Lubelską. Warto podkreślić, że nasza Izba w tym roku nie była najliczniej reprezentowana, ale o zdobyciu srebra w klasyfikacji izbowej zdecydowały wysokie miejsca dziesiątki naszych zawodników.

Składamy gorące podziękowania organizatorom Mistrzostw, w tym szczególnie Komandorowi adw. Bartoszowi Łuciowi i Pani Marcelinie Nowickiej oraz wszystkim Koleżankom i Kolegom z ORA w Wałbrzychu, którzy, mimo trudności i obaw związanych z niesprzyjającymi zimowym sportom warunkami atmosferycznymi, z determinacją i sprawnością zorganizowali wspaniałą imprezę sportowo-integracyjną, goszcząc zawodników z całej Polski i umożliwiając im rywalizację w dwóch dyscyplinach sportowych na bardzo wysokim poziomie.

adw. Monika Rajska, Przewodnicząca Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu
apl. adw. Maksymilian Jabłecki, członek Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu