26.10.2021 / Wiadomości

Wspólna obrona praworządności to priorytet – główne przesłanie konferencji Trójkąta Weimarskiego Adwokatur w Berlinie

22 października br. w Berlinie odbyła się konferencja „Prawnicy w obronie praworządności” organizowana przez trzy izby adwokackie współpracujące ze sobą w formacie tzw. Adwokackiego Trójkąta Weimarskiego: Paryż, Berlin i Warszawa.

W przemówieniach otwierających konferencję przedstawiciele trzech partnerskich izb, tj. Mikołaj Pietrzak (Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie), Julie Couturier (nowo wybrana Dziekan Paryskiej Rady Adwokackiej) oraz Ulrich Schellenberg (były Prezes Izby Adwokackiej w Niemczech) podkreślili potrzebę zacieśnienia współpracy w obliczu narastających zagrożeń dla praworządności w Europie, w tym w szczególności wobec systemowych ataków na rządy prawa w Polsce.

– Mam zaszczyt otworzyć dzisiejszą konferencję, największe spotkanie inicjatywy, którą nazywamy Trójkątem Weimarskim. Projekt ten powstał kilka lat temu w wyniku Współpracy Adwokatury Paryskiej, Deutsche Anwaltverein i Warszawskiej Izby Adwokackiej. W obliczu narastającego populizmu, kryzysu demokracji konstytucyjnej, ataków na niezawisłość sądownictwa i erozji praworządności – zwłaszcza w Polsce – połączyliśmy siły, aby nasze głosy jako prawników były słyszane w całej Europie. Łączymy siły, aby lepiej wspierać system ochrony praw i wolności, które powinny być stosowane w całej Europie. Połączyliśmy siły, aby bronić wartości, które leżą u podstaw naszego zawodu adwokatów – powiedział, otwierając konferencję, dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak.

Dziekan ORA Warszawie podziękował także wszystkim przedstawicielom trzech izb, którzy dołożyli wszelkich starań, aby konferencja mogła dojść do skutku, w tym w szczególności: Mauritz Moelle, Anastasia Burova, Christian Brugerolle, Arian Baux, a z naszej izby adw. Aleksandrze Stępniewskiej, adw. Michałowi Chodorkowi oraz adw. Radosławowi Wiśniewskiemu.

Serdeczne podziękowania składamy przy tej okazji także na ręce sędziego Arkadiusz Krupy, który wykonał dla izb – organizatorów konferencji specjalne rysunki (poniżej). Arkadiusz Krupa – prawnik, sędzia-karnista, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Szczecińskiego, wyróżniony w plebiscycie Obywatelski Sędzia 2016 roku, rysownik, znany pod pseudonimem „Ślepym Okiem Temidy”.

Załączamy poniżej szczegółowe sprawozdanie z konferencji przygotowane przez adw. Radosława Wiśniewskiego. Zachęcamy do zapoznania się.

Trójkąt Weimarski Adwokatur – sprawozdanie z konferencji