02.03.2020 / Wiadomości

Raport SSP „Iustitia”: Wymiar sprawiedliwości pod presją. Lata 2015-2019.

Poniżej publikujemy najnowszy raport SSP „Iustitia”: Wymiar sprawiedliwości pod presją. Lata 2015-2019. Raport Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” został przygotowany we współpracy ze stowarzyszeniem prokuratorów Lex Super Omnia.

Raport sporządzony przez pięciu sędziów i jednego prokuratora przedstawia na 214 stronach skalę represji wobec polskich sędziów i prokuratorów w latach 2015 – 2019, czyli w okresie wprowadzania tzw. reform sądownictwa przez obecną władzę. Publikacja podzielona jest na 2 części: pierwszą dotyczącą sędziów oraz drugą dotyczącą prokuratorów.

W części pierwszej omówione są szczegółowo przypadki wpływania na 34 sędziów poprzez represje o charakterze twardym – czyli działania podejmowane przez rzeczników powołanych przez Ministra Zbigniewa Ziobrę: Piotra Schaba, Michała Lasotę oraz Przemysława Radzika.  Są to rozmaite czynności wyjaśniające lub wszczęte postępowania dyscyplinarne w związku z działalnością orzeczniczą i pozaorzeczniczą sędziów. Opisane są tutaj również przypadki represji o charakterze miękkim w stosunku do 25 sędziów – min. szkalowanie, przenoszenia do innych wydziałów, wszczynanie postępowań karnych przez prokuraturę, likwidacja wydziału, pozbawienie funkcji.

W drugiej części możemy przeczytać o represjach, które dotknęły prokuratorów, którzy z rozmaitych powodów nie spodobali się obecnej władzy – czy to za wyrażane opinie, czy to za działania nie pomyśli dominującej dziś opcji politycznej. Na liście prokuratorów zdegradowanych do jednostek niższego szczebla znalazło się aż 99 osób.

Ponadto Raport prezentuje przykłady skandalicznych wypowiedzi publicznych przedstawicieli najwyższych władz państwowych Rzeczpospolitej Polskiej szkalujące i oczerniające polskich sędziów na arenie krajowej i międzynarodowej.

Raport_PL_2020

Raport_EN