Upamiętnijmy wspólnie Adwokatów i Aplikantów poległych w Palmirach – 29 czerwca br. (środa) godzina 14.30!

Dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak oraz Sekretarz NRA adw. Bartosz Grohman, członek naszej izby, serdecznie zapraszają adwokatów i aplikantów adwokackich do uczczenia pamięci adwokatów i aplikantów adwokackich zamordowanych w palmirskim lesie w okresie między grudniem 1939 a lipcem 1941 r.

Zbiórka osób zainteresowanych wzięciem udziału w tym uroczystym upamiętnieniu odbędzie w najbliższą środę 29-tego czerwca br. o godzinie 14.30 na parkingu przed Muzeum w Palmirach. Następnie nastąpi wspólny przemarsz uczestników na palmirski cmentarz i złożenie kwiatów na grobach pomordowanych w Palmirach adwokatów i aplikantów adwokackich.

Między grudniem 1939 a lipcem 1941 r. funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali w Palmirach około 1700 obywateli polskich. Wśród ofiar zbrodni palmirskiej było łącznie kilkudziesięciu warszawskich adwokatów, m. in. Ludwik Dyzenhaus, Władysław Dziewałtowski-Gintowt, Tadeusz Fabiani, Edmund Grabowski, Czesław Jankowski, Stanisław Jezierski, Józef Krasucki, Juliusz Krężel (aplikant adwokacki), Stanisław Malinowski, Bogumił Marzec, Jerzy Niżałowski, Tadeusz Panek, Józef Starzewski, Wacław Tyrchowski, Zbigniew Wróblewski i wielu innych.

Od kwietnia do czerwca 1940 r. trwały najkrwawsze zbrodnie nazistowskie na mieszkańcach Warszawy i okolic. W ramach planowanej akcji AB – wymordowania elit narodu polskiego – Niemcy wymordowali wybitnych obywateli polskich, przedstawicieli inteligencji, społeczników i przywódców ruchów niepodległościowych. Zamysłem okupanta było pozbawienie Polaków siły przywódczej do walki o wolność i niepodległość.

Niemcy konsekwentnie przeprowadzali łapanki, przewozili zatrzymanych do więzienia na Pawiaku, a następnie transportowali do Puszczy Kampinoskiej, w okolice miejscowości Palmiry. Tam, w ostępach leśnych ofiary wysadzano z ciężarówek, zawiązywano im oczy i prowadzono na rozstrzelanie. Ciała pomordowanych wrzucano do wykopanych uprzednio dołów i zasypywano.

Celem nazistów byli także warszawscy adwokaci. Tylko dniu 20 kwietnia 1940 roku w lokalu warszawskiej Izby Adwokackiej zatrzymano 42 adwokatów. Wielu z nich znalazło się później wśród ofiar zbrodni w Palmirach.

Uczcijmy pamięć naszych bohaterów!