„Światłość w ciemności świeci” – relacja z VIII Koncertu Bożonarodzeniowego Izby Adwokackiej w Warszawie

W piątkowy wieczór 15 grudnia 2023 r. odbył się VIII Koncert Bożonarodzeniowy Izby Adwokackiej w Warszawie zorganizowany przez Komisję Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu. Sala im. Henryka Krajewskiego w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie wypełniła się po brzegi jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem, a wydarzenie przyciągnęło ponad 100 gości.

 

Koncert oficjalnie otworzył adw. dr Kamil Szmid – Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, który powitał gości, złożył życzenia świąteczne w imieniu Dziekana i całej Rady oraz przekazał podziękowania za zaangażowanie występującym adwokatom i aplikantom adwokackim.

W dniu Koncertu, obok pięknie udekorowanej na kilka dni przed wydarzeniem izbowej choinki, zostały zapalone w siedzibie Rady świece umieszczone na chanukowym świeczniku –tradycyjnie w oknie, aby upamiętnić obchodzone w tym czasie żydowskie Święto Świateł Chanuka.

W programie Koncertu utalentowani adwokaci i aplikanci adwokaccy zaprezentowali bardzo zróżnicowany polski i międzynarodowy repertuar, obejmujący zarówno tradycyjne kolędy, jak i piosenki świąteczne. Nie zabrakło pieśni ukraińskiej i starej kolędy kaszubskiej.

Z gitarą na scenę jako pierwszy wyszedł adw. Maciej Rembowski, który żywiołowo zaśpiewał popularną piosenkę „Merry Christmas everyone”.

W dwóch utworach mogliśmy usłyszeć adw. Katarzynę Szwedowicz-Bronś. Piosenka „Ding Dong” z repertuaru Kayah wprowadziła nas w bajkowy, świąteczny klimat. W drugiej części Koncertu w jej wykonaniu usłyszeliśmy „Driving Home for Christmas”.

Przewodniczący Samorządu Aplikantów Adwokackich, apl. adw. Michał Terebecki zaśpiewał w wersji polskojęzycznej utwór „Have yourself a merry little Christmas” – z musicalu „Spotkamy się w St. Louis”.

W wykonaniu Maryny Melnyk, ukraińskiej ekonomistki mieszkającej w Polsce, zaprzyjaźnionej z naszą Izbą, usłyszeliśmy piosenką „Rockin’ around the Christmas tree” – z repertuaru amerykańskiej piosenkarki Brendy Lee. Później mogliśmy posłuchać w jej wykonaniu jednej z najbardziej znanych ukraińskich kompozycji – „Szczedryk”. Inspiracją dla utworu „Szczedryk” Mykoły Łeontowycza były zimowe ukraińskie pieśni ludowe – szczedriwki. Warto podkreślić, że w tym roku Święta na Ukrainie obchodzone są po raz pierwszy według nowego porządku 25 grudnia br.

Adw. Eliza Kuna wykonała utwór „River” z repertuaru kanadyjskiej wokalistki folkowej Joni Mitchell oraz przypisywaną autorstwu ks. Piotra Skargi kolędę „W żłobie leży”.

Międzynarodowe szlagiery “White Christmas” oraz „It’ s the most wonderful time of the year” zaśpiewał adw. Tuan Pham.

Z wzruszającym wykonaniem kolędy „Bóg się gdzieś rodzi (ciemność nocy)” wystąpiła apl. adw. Angelika Balcerek. Ten mało znany utwór, stworzony przez zespół Engedi opowiada o wyczekiwaniu na przyjście Zbawiciela osoby, która czuje, że oddaliła się od Boga, jednak zachowuje wiarę i nadzieję na lepsze życie.

Adw. Patryk Wrycza wykonał w oryginale utwór „Szemi Młerze” – jedną z najbardziej znanych na Pomorzu kolęd kaszubskich.

Amerykańską piosenkę „Jingle Bell Rock”, wydaną po raz pierwszy przez Bobby’ego Helmsa w 1957 roku wykonał adw. Konrad Opalski.

Apl. adw. Małgorzata Flondro zaśpiewała świąteczną kompozycję własnego autorstwa – utwór „Gloria”.

Popularny w Polsce od kilku lat utwór „Mario, czy już wiesz” (w oryginale „Mary, did you know”) do muzyki Buddy’ego Greene’a z 1991 r. zaprezentowała publiczności adw. Dominika Tomaszewska.

Uchodzącą za najpopularniejszą na świecie kolędę ”Cicha Noc” wykonała wraz z córką Leną apl. adw. Aleksandra Kamińska.

W klimacie tradycyjnych melodii bożonarodzeniowych utrzymała zebranych gości adw. Anna Stafiej-Gierszewska, prezentując kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”.

Po raz kolejny na scenie wystąpiła apl. adw. Angelika Balcerek, wykonując popularną w klasztorach żeńskich kolędę „Gdy śliczna Panna”. Słowa i melodia utworu pochodzą z początku XVIII w.

Adw. Adriana Gostępska zachwyciła publiczność kolędą „Nie było miejsca dla Ciebie” – ta jedna z najpiękniejszych polskich kolęd została napisana przez o. Mateusza Jeża w 1932 r. w Krakowie, zaś muzykę do niej skomponował w 1938 r. o. Józef Łaś. W czasie II wojny światowej kolęda ta była szczególnie popularna wśród Polaków więzionych w obozach koncentracyjnych i łagrach.

W odmienny nastrój wprawiła uczestników Koncertu adw. Katarzyna Majer-Gębska śpiewając „Gore gwiazda Jezusowi” – polską kolędę powstałą w XVIII wieku.

Z ostatnim występem indywidualnym wystąpiła apl. adw. Aleksandra Kamińska prezentując znaną i szeroko kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

Na zakończenie Koncertu, wszyscy wykonawcy oraz zebrani goście wykonali wspólnie najpiękniejszą polską „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”. Słowa tego swoistego hymnu bożonarodzeniowego, znanego popularnie jako „Bóg się rodzi” napisał Franciszek Karpiński, zaś jego melodia wg niektórych źródeł sięga wieku XVI i wykonywana była jako polonez koronacyjny królów Polski.

Tworząc rodzinną i świąteczną atmosferę Koncert poprowadziły: adw. Dominika Tomaszewska, adw. Katarzyna Majer-Gębska oraz adw. Konrad Opalski.

Wykonawcom towarzyszył pianista z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – dr Michał Bruliński.

Cenne prezenty dla wykonawców, którzy zdecydowali się zaprezentować szerokiej publiczności swoje talenty wokalne i artystyczne ufundowało Wydawnictwo C.H. Beck.

Swoim uczestnictwem Koncert zaszczycił adw. Jakub Bartosiak – Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Po Koncercie goście do późnych godzin wieczornych mieli okazję do spotkania i rozmów w kuluarach przy świątecznym poczęstunku.

Szczególne podziękowania składamy głównym organizatorkom: adw. Dominice Tomaszewskiej – pomysłodawczyni Koncertu oraz adw. Katarzynie Majer-Gębskiej, która wspiera jego organizację już od wielu lat.

Koncert w tym roku dedykowany był śp. Grażynie Zakrzewskiej, która dla Izby Adwokackiej w Warszawie pracowała przeszło 30 lat, a odeszła od nas w tym roku.

Zapraszamy od obejrzenia zdjęć z wydarzenia także na FB:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.843347731131720&type=3

W imieniu Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu
adw. Monika Rajska – Przewodnicząca Komisji
apl. adw. Miłosz Kołcz-Otwinowski – Członek Komisji