08.03.2022 / Wiadomości

Stanowisko Sekcji Praw Człowieka przy ORA w Warszawie dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Sekcja Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie podjęła stanowisko dotyczące sytuacji na granicy. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nim.

„W ostatnich tragicznych dniach pojawia się wiele pozytywnych informacji dotyczących sposobu traktowania osób uchodźczych z Ukrainy przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, samorządy, a także obywateli niosących pomoc tym, którzy uciekają przed wojną napastniczą. Powszechnie okazywana jest solidarność z ofiarami rosyjskiej agresji zbrojnej. Według oficjalnych informacji, od początku wojny granicę przekroczyło już ponad 300 tysięcy osób.

Nie zapominamy jednak o tym, że około 100 km dalej funkcjonariusze tej samej Straży Granicznej postępują w sposób skrajnie odmienny wobec uchodźców próbujących przekroczyć granicę z Białorusią. Członkinie i członkowie Sekcji Praw Człowieka wielokrotnie w sferze publicznej zwracali uwagę na zaniechania polskich władz polegające na bezprawnej odmowie udzielenia schronienia osobom uciekającym przed prześladowaniami i wojną, a które szukały ochrony międzynarodowej na terytorium RP na pograniczu polsko-białoruskim (m.in. w Usnarzu Górnym) i które składały wnioski o taką ochronę wobec polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej.”

Pełna treść stanowiska