19.04.2023 / Wiadomości

Stanowisko ORA w Warszawie podjęte w związku z 80. rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim

Stanowisko nr 4/2023

Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2023 r. podjęte w związku z obchodami 80. Rocznicwybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, w związku z obchodami 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, oddaje hołd Bohaterom i Bohaterkom Powstania.

Powstanie w Getcie Warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r., i pochłonęło trudną do ustalenia liczbę ofiar. Wspominając te wydarzenia nie sposób zapomnieć o ogromnym wkładzie adwokatów pochodzenia żydowskiego lub wyznania mojżeszowego, którzy zapisali się złotymi literami w historii Adwokatury Polskiej oraz kształtowania polskiej kultury prawnej, a którzy ponieśli śmierć w okresie II Wojny Światowej.

Życie w Getcie Warszawskim stracili adwokaci i aplikanci adwokaccy. Podczas całej II Wojny Światowej zginęło ponad 90% warszawskich aplikantów adwokackich i około 50% adwokatów. Duża część z nich to adwokaci żydowscy.

Z uznaniem patrzymy na wzór postępowania wyznaczony przez naszych poprzedników, którzy w grudniu 1939 roku kategorycznie sprzeciwili się nakazowi władz okupacyjnych pozbawienia prawa wykonywania zawodu adwokata przez Żydów, za co członków rozwiązanej wówczas Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie skreślono z list adwokatów i prześladowano. W kolejnych latach dokonywano licznych aresztowań warszawskich adwokatów próbujących dowodzić, że wykluczenie Żydów z Palestry oraz inne skierowane przeciwko nim działania są niedopuszczalne.

Pomni niezłomnej postawy naszych poprzedników, sprzeciwiamy się wszelkiej nienawiści ze względu na pochodzenie, rasę, wyznanie lub bezwyznaniowość, płeć, orientację seksualną i inne przesłanki prawnie chronione.

Pełna treść stanowiska nr 4/2023