Stanowisko ORA w Warszawie w sprawie zawieszenia sędziego Krzysztofa Chmielewskiego przyjęte przez aklamację

Poniżej publikujemy stanowisko ORA w Warszawie z dnia 13 stycznia br. w sprawie zawieszenia sędziego Krzysztofa Chmielewskiego.

Stanowisko nr 1 Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 13 stycznia 2022 r.

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie

w składzie:

1. Mikołaj Pietrzak – Dziekan
  2. Anna Atanasow
  3. Wojciech Bagiński
  4. Łukasz Chojniak
  5. Michał Fertak
  6. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska – Wicedziekan
  7. Jakub Jacyna – Sekretarz
  8. Tomasz Korczyński
  9. Aleksander Krysztofowicz – Wicedziekan
  10. Andrzej Orliński
  11. Agata Rewerska
  12. Kamil Szmid
  13. Maciej Ślusarek

podjęła przez aklamację następujące stanowisko w sprawie zawieszenia sędziego Krzysztofa Chmielewskiego:

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie wskazuje, że kolejna już decyzja Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu sędziego za treść wydanego przez niego orzeczenia w konkretnej sprawie, tym razem wydana wobec sędziego Krzysztofa Chmielewskiego, stanowi rażącą i  bezprawną formę wywierania nacisku i zastraszania sędziów orzekających niezgodnie z  oczekiwaniami władzy wykonawczej.

Na szczególną dezaprobatę zasługuje przy tym, wyrażony w uzasadnieniu decyzji Izby Dyscyplinarnej twierdzenie, według którego, wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazujący zawieszenie stosowania przepisów o Izbie Dyscyplinarnej w Polsce nie jest adresowany do samej Izby Dyscyplinarnej. Wszystkie organy stosujące prawo są zobligowane do stosowania go zgodnie z orzecznictwem TSUE.

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie wyraża solidarność z panem sędzią Krzysztofem Chmielewskim, jak i wszystkimi sędziami represjonowanymi przez Izbę Dyscyplinarną.