18.05.2023 / Wiadomości

Oświadczenie w sprawie informacji o nałożeniu kary pieniężnej na Rzecznik Dyscyplinarną Izby Adwokackiej w Warszawie, jako administratora danych osobowych

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE INFORMACJI O NAŁOŻENIU KARY PIENIĘŻNEJ NA RZECZNIK DYSCYPLINARNĄ IZBY ADWOKACKIEJ W WARSZAWIE, JAKO ADMINISTRATORA DANYCH OSOBOWYCH

W związku z podaną dzisiaj do wiadomości publicznej przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych informacją, potwierdzam, że na mocy decyzji DKN.5131.31.2022 z 20 kwietnia 2023 r. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na Rzecznik Dyscyplinarną Izby Adwokackiej w Warszawie, jako na administratora danych osobowych, karę pieniężną w wysokości 23.580,00 PLN, stwierdzając jednocześnie naruszenie przez RD przepisów o ochronie danych osobowych.

Jednocześnie wskazuję, że Rzecznik Dyscyplinarna Izby Adwokackiej w Warszawie, w porozumieniu z Dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Inspektor Ochrony Danych Osobowych podjęła decyzję o celowości zaskarżenia wydanej decyzji, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Nasze wątpliwości budzi zarówno ustalony w sprawie stan faktyczny, jak i treść rozstrzygnięcia.

Podkreślamy przy tym, że sprawa dotyczy jednego postępowania dyscyplinarnego i jednego domniemanego incydentu, którego okoliczności kwestionujemy na drodze prawnej.

Z uwagi na dobro dalszego postępowania, na tym etapie nie będziemy udzielać szerszych komentarzy.

adw. Grzegorz Kukowka

rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie