13.06.2023 / Wiadomości

Oświadczenie Prezydent American Bar Association Deborah Enix-Ross w sprawie niezawisłość sądownictwa w Polsce

Prezydent American Bar Association Deborah Enix-Ross, po wizycie w Polsce, opublikowała oświadczenie dotyczące sytuacji polskiego sądownictwa.

„Niedawno miałam okazję odwiedzić Warszawę, aby wziąć udział w zgromadzeniu Izby Adwokackiej w Warszawie oraz porozmawiać z członkami środowiska prawniczego, przedstawicielami organizacji pozarządowych i lokalnymi liderami na temat aktualnego stanu sądownictwa niepodległości i praworządności w Polsce. Celem wyjazdu było wyrażenie solidarności i wsparcia przez American Bar Association przedstawicielom zawodów prawniczych i polskiemu społeczeństwu, którzy doświadczają regresu w zakresie niezawisłości sędziowskiej i rządów prawa w Polsce.

W tym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał prawomocne orzeczenie, że polskie reformy sądownictwa, które wprowadziły w grudniu 2019 r. nowy system dyscyplinarny dla sędziów, naruszyły prawo europejskie.

Chociaż uznajemy imponujące przywództwo Polski w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa zewnętrznego w Europie, ABA jest głęboko przekonana, że przestrzeganie praworządności i niezawisłości sądownictwa w Polsce jest koniecznością, zwłaszcza w okolicznościach trwającego konfliktu regionalnego. W związku z tym wzywamy polski rząd do niezwłocznego zaradzenia obawom dotyczącym upolitycznienia nominacji, odwołań i procesów dyscyplinarnych sędziów oraz do przestrzegania swoich zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego i europejskiego.

ABA jest największym dobrowolnym stowarzyszeniem prawników na świecie. Jako narodowy głos przedstawicieli zawodów prawniczych, ABA działa na rzecz usprawnienia wymiaru sprawiedliwości, promuje programy wspierające prawników i sędziów w ich pracy, akredytuje szkoły prawnicze, zapewnia ustawiczne kształcenie prawnicze oraz działa na rzecz budowania społecznego zrozumienia na całym świecie znaczenie rządów prawa”.

Oryginalny tekst oświadczenia.