13.09.2023 / Wiadomości

Odroczenie protestu adwokatury planowanego na 20 września br.

Kilka dni po podjęciu przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie decyzji o organizacji protestu adwokatury, upublicznione zostało pisemne stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym to Ministerstwo zapowiedziało m.in. podwyższenie stawek adwokackich za udzielanie pomocy prawnej z urzędu. W ślad za powyższą zapowiedzią zadeklarowano zabezpieczenie środków finansowych w budżecie Państwa na rok 2024 w wysokości 120 mln złotych, z przeznaczeniem na pokrycie zwiększonych kosztów udzielania pomocy prawnej z urzędu.

W związku z powyższym, w trakcie posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej 8 i 9 września 2023 r., członkowie Prezydium NRA oraz większość członków NRA apelowali o odroczenie protestu.

Dlatego też, mając na względzie potrzebę spójnego i solidarnego działania całej Adwokatury, Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zdecydowała wczoraj o odroczeniu planowanego na 20 września 2023 r. protestu.

Poniżej znajdziecie Państwo link do stanowiska podjętego w tej sprawie przez Radę.

W przypadku braku wprowadzenia, do końca roku 2023, zmian zabezpieczających odpowiedni poziom finansowania systemu pomocy prawnej z urzędu, dających gwarancję pełnej realizacji prawa obywateli do sądu i pomocy prawnej, podejmowane będą dalsze działania – w pełnej koordynacji z Naczelną Radą Adwokacką i innymi izbami adwokackimi.

adw. Mikołaj Pietrzak

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie

ZAŁĄCZNIK – STANOWISKO NR 9 OKRĘGOWEJ RADY ADWOKACKIEJ W WARSZAWIE Z 12 WRZEŚNIA 2023