Relacja ze szkolenia „Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorców”

7 października br. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się prezentacja bardzo ciekawego raportu wykonanego przez dra Jana Winczorka i dra Karola Muszyńskiego Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorców. Po krótkim wykładzie uczestnicy mogli wysłuchać debaty, w której wzięli udział znakomici specjaliści.

Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie reprezentowała wicedziekan adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, innymi gośćmi byli: Włodzimierz Chróścik (dziekan OIRP Warszawa), Wojciech Paluch (Dyrektor departamentu MŚP, MPIT), Marek Woch (Radca Rzecznika MŚP), Piotr Wołejko (Pracodawcy RP), Grzegorz Wiaderek (INPRIS).

– W pierwszej kolejności położyłabym nacisk na kwestie współpracy, edukacji i jakości legislacyjnej oraz problematyką dostępu do sądu i instytucji administracyjnych, mam tu na myśli ostatnie zmiany w KPC, która to zmiana jest wielką barierą dla wszystkich: zarówno przedsiębiorców, jak i profesjonalistów. – mówiła wicedziekan ORA w Warszawie, adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska.

W debacie zabrał również głos adw. dr Kamil Szmid, członek ORA w Warszawie: Trzeba dostosować sposób korzystania z usług prawniczych do nowych technologii. Cały świat stawia na usługi mobilne, my też korzystamy z bookingów, tripadvisorów, uberów. I nie możemy oczekiwać, że nasi klienci będą chcieli korzystać z naszych usług inaczej.

Temat raportu i debaty skupiał się wokół analizy częstotliwości i chęci korzystania z porad prawnych wśród przedsiębiorców. W raporcie zostały kompleksowo przeanalizowane okoliczności, możliwości, motywacje i chęci do świadomego prowadzenia biznesu. Zróżnicowane środowisko gości pozwoliło na spojrzenie na sprawę z wielu stron.

Zaplanowano również powtórzenie badania za parę lat, z nadzieją, że pomoc prawna wśród przedsiębiorców stanie się bardziej popularna.