Program edukacyjny „Zadbaj o praworządność, a ona zadba o Ciebie” rusza 6.10 br.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników ( IBA) od 2018 roku prowadzi program edukacyjny dotyczący praworządności, którego polska odsłona pod hasłem „Zadbaj o praworządność, a ona zadba o  Ciebie” rusza 6 października. Nie każdy jest prawnikiem i nie każdy musi rozumieć prawne zawiłości. Warto jednak, by każdy znał swoje prawa i wiedział,  że praworządność, czyli nienaruszalne zasady  chronią właśnie zwykłych ludzi – żebyśmy mieli równie szanse, kiedy nie zgadzamy się z politykiem czy urzędem. Silni zawsze sobie poradzą. Dla słabszych to właśnie prawo jest jedyną ochroną. W prosty przyjazny sposób, na przykładach  z życia materiały przygotowane przez IBA tłumaczą dlaczego praworządność ma znaczenie  na co dzień dla każdego z nas: emeryta, studenta, przedsiębiorcy czy rodzica.  Najważniejszym celem kampanii  jest oddalenie się od linii politycznych podziałów, wyjście poza „bańkę” już świadomych obywateli i dotarcie z argumentami do tych wszystkich, których praworządność dotąd nie interesowała lub uważali, że ten temat ich nie dotyczy. Mówimy nie tylko o wartościach, ale przede wszystkim… o konkretach.

Naszą rolą i obowiązkiem jako prawników jest ochrona praworządności – kampania ta wpisuje się w ten obowiązek.. W związku z tym proszę w imieniu IBA o  zamieszczenie na stronach ORA informacji o kampanii i rozesłanie tej informacji do członków ORA, żeby oni z kolei mogli się podzielić tymi informacjami z innymi –  rodziną, znajomymi, klientami.

Poniżej cytaty  z wypowiedzi byłego i obecnego prezesa IBA dotyczące kampanii, link do strony, na której można się zaznajomić z wszystkimi materiałami dotyczącymi  tej inicjatywy oraz informacje ze strony w osobnych załącznikach.

https://nacokomupraworzadnosc.pl/

Zadbaj o praworządność, a ona zadba o Ciebie

„Choć praworządność jest niewidoczna, a czasem trudna do zdefiniowania, jest niezbędna jak powietrze– często orientujemy się, ile znaczy dla każdego z nas, dopiero gdy jej zabraknie. To ona stwarza warunki, w których obywatele mogą czuć się bezpieczni i chronieni we własnym państwie, to ona buduje zaufanie między ludźmi i zaufanie do instytucji, to ona pozwala nam – dzięki wspólnym zasadom między państwami – rozwijać relacje, handel i inwestycje międzynarodowe. Gdy jej nie ma, nikt nie może być niczego pewien. Naszą, prawników, rolą jest służyć ludziom. I dlatego w IBA staramy się w przystępny sposób opowiadać o tym, jak prawo powinno chronić obywateli. Ale też ostrzegać, gdy ich prawa są zagrożone” – mówi Martin Solc, przewodniczący IBA 2017-2018

„Praworządność to fundament naszego społeczeństwa. Tak jak nasze budynki, które zawaliłyby się bez odpowiednich fundamentów, tak praworządność działa jednak tylko wtedy, gdy nienaruszone są wszystkie jej filary: wolność słowa, wolność mediów, wolne wybory, niezawisłe sądy, prawo do sprawiedliwego procesu, niezależni prawnicy i nieskorumpowani urzędnicy. To wszystko bezpieczniki, które bronią nas, obywateli, przed ograniczaniem naszej wolności i nadużyciem wobec nas siły – przez państwo i władzę. Jeśli jeden z tych filarów znika, system się wali. Dlatego wszyscy powinniśmy pilnować, by nikt, szczególnie politycy, tych filarów nie naruszał. To jak kupienie ubezpieczenia. Zadbaj o praworządność, a ona zadba o Ciebie” – dodaje Horacio  Bernandes Neto, obecny przewodniczący IBA.