Komunikat w związku z zatrzymaniami trójki warszawskich adwokatów

W związku z zatrzymaniami przedwczoraj trójki warszawskich adwokatów informujemy, że sprawa jest monitorowana i traktowana – podobnie jak w każdym przypadku zatrzymanego adwokata – z najwyższą powagą.

Informujemy także, iż – w trosce o ochronę tajemnicy adwokackiej – przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie brali udział w podejmowanych przez organy ścigania czynnościach przeszukań w kancelariach zatrzymanych adwokatów.

Niezwłocznie po wpłynięciu informacji od prokuratury lub sądu w tej sprawie, informacje takie zostaną przekazane do Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie celem podjęcia odpowiednich działań zgodnie z obowiązującymi przepisami.

System dyscyplinarny adwokatury reaguje stanowczo wobec każdego przypadku naruszenia przez adwokata porządku prawnego, szczególnie popełnienia przestępstwa. Jednocześnie przypominamy o zasadzie domniemania niewinności, w myśl której osoba podejrzana i oskarżana w procesie jest uznawana za niewinną aż do chwili zapadnięcia prawomocnego wyroku w jej sprawie.

 

adw. Michał Fertak – rzecznik prasowy ORA w Warszawie