Izba podpisała porozumienie o współpracy z Stowarzyszeniem Adwokackim Stanu Nowy Jork (NYSBA)

29 marca br. Izba Adwokacka w Warszawie wraz z Sekcją Prawa Amerykańskiego i Brytyjskiego podpisała porozumienie o współpracy z NYSBA (Stowarzyszeniem Adwokackim Stanu Nowy Jork).

Podczas spotkania Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie reprezentowana była przez Dziekana adw. Mikołaja Pietrzaka, adw. dr Kamil Szmid, Przewodniczącego Komisji ds. sekcji tematycznych, Członka Okręgowej Rady Adwokackiej oraz adw. Joannę Iwanicką, Przewodniczącą Sekcji Prawa Amerykańskiego i Brytyjskiego.

Stowarzyszenie Adwokackie Stanu Nowy Jork zostało założone w 1876 r. w celu kultywowania nauk prawnych, promowania reform prawa, ułatwiania sprawowania wymiaru sprawiedliwości oraz podnoszenia standardów uczciwości, honoru, umiejętności zawodowych i uprzejmość w zawodzie prawniczym. NYSBA ma 28 sekcji, w tym Sekcję Międzynarodową, która jest odpowiedzialna między innymi za reprezentowanie interesów NYSBA na arenie międzynarodowej. W zbliżonym czasie powstała nasza Izba Adwokacka w Warszawie, tj. w roku 1872 r.

W imieniu Izby Adwokackiej w Warszawie podpis pod porozumieniem złożył adw. Mikołaj Pietrzak, w imieniu Sekcji Prawa Amerykańskiego i Brytyjskiego, Przewodnicząca Sekcji – adw. Joanna Iwanicka.

Z ramienia NYSBA swój podpis złożyła Prezydent NYSBA, Sherry Wallach oraz Azish Filabi, Przewodnicząca Sekcji Międzynawowej NYSBA.

Reprezentanci wygłosili, krótkie przemówienia.

W porozumieniu podkreślono, każda ze stron dba o wyspecjalizowaną praktyków swoich członków poprzez tworzenie sekcji lub grup. Sekcje Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie powstały w 2016 roku jako oddolna inicjatywa grupy prawników młodego pokolenia, wzorując się na rozwiązaniach istniejących w zagranicznych izbach adwokackich (m.in. właśnie NYSBA).

Zwrócono uwagę na konieczność ścisłej współpracy między odpowiednimi sekcjami lub grupami stron.

Analogiczne porozumienie zostało zawarte przez Naczelną Radę Adwokacką, reprezentowaną przez adw. Wojciecha Bagińskiego, Przewodniczącego Komisji ds. Współpracy Zagranicznej, Członka Okręgowej Rady Adwokackie w Warszawie.